Jak przygotować apteczkę podróżną? Niezbędne leki i akcesoria na wakacje

2024-07-09
Jak przygotować apteczkę podróżną? Niezbędne leki i akcesoria na wakacje

Wakacyjny urlop to dla wielu osób czas wypoczynku, regeneracji i poznawania nowych miejsc. Niestety podczas wyjazdu mogą przytrafić się różne dolegliwości i nieprzewidziane zdarzenia. W takich sytuacjach dobrze jest mieć pod ręką wyposażoną apteczkę. Co poza materiałami opatrunkowymi powinno się w niej znaleźć? Jakie środki i akcesoria zabrać ze sobą w podróż, aby móc szybko opanować awaryjne i nagłe sytuacje? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poradniku. Jeśli przed Tobą długo wyczekiwany wyjazd nad morze lub w góry – zapraszamy do lektury!

 

Podstawowe zasady przygotowania apteczki podróżnej

Wiele osób ma trudności ze skompletowaniem apteczki podróżnej, gdyż nie do końca wie, co należy do niej włożyć. Na pewno jej wyposażenie musi być indywidualnie dostosowane do miejsca wyjazdu, a także do potrzeb i stanu zdrowia jego uczestników. Jeśli wybierasz się na wakacje razem z dziećmi, koniecznie zabierz ze sobą w podróż leki przeciwbólowe oraz preparaty na owady. W przypadku nagłych infekcji przydatne mogą również okazać się preparaty na ból gardła w postaci sprayu lub pastylek do ssania. Zawartość apteczki powinna też obejmować podstawowe materiały i środki opatrunkowe.

Przechowywanie leków i akcesoriów

Podczas kompletowania apteczki podróżnej należy zwrócić uwagę na prawidłowe przechowywanie znajdujących się w niej leków oraz akcesoriów. Zaleca się, aby apteczkę w miarę możliwości przewozić w suchym i nienasłonecznionym miejscu. Z drugiej strony należy pamiętać, aby dostęp do niej nie był utrudniony. By szybciej ją znaleźć w sytuacji stresowej, warto zadbać, aby miała np. jaskrawy kolor.

Ustalanie potrzeb zdrowotnych na podstawie destynacji i czasu podróży

W trakcie przygotowywania apteczki turystycznej należy wziąć pod uwagę potrzeby zdrowotne uczestników wyjazdu, a także miejsce, do którego się wybieramy. Jeśli planujesz dłuższy pobyt, musisz pamiętać o zaopatrzeniu się nie tylko w środki opatrunkowe, ale także w leki przyjmowane na stałe. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą wyliczoną dawkę, która wystarczy Ci na cały czas urlopu.

Konsultacja z lekarzem przed wyjazdem

Jeśli planujesz spędzić wakacje w egzotycznym kraju, przed wyjazdem wskazana jest konsultacja z lekarzem medycyny podróży. Specjalista poinformuje Cię, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w danym państwie, doradzi, na co warto się zaszczepić i podpowie, jakie preparaty warto uwzględnić w apteczce podróżnej.

Niezbędne leki na podróż

Apteczka pierwszej pomocy zabierana na wakacje powinna zawierać przede wszystkim niezbędne leki: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na niestrawność, ból gardła. Warto umieścić w niej także preparaty na owady, które pozwolą złagodzić nieprzyjemne objawy związane z odczynem skórnym.

Leki na choroby przewlekłe

W apteczce podróżnej nie może też zabraknąć środków przyjmowanych na stałe. Niezależnie od tego, czy zmagasz się z nadciśnieniem, cukrzycą, czy inną chorobą przewlekłą, przed wyjazdem upewnij się, że masz przy sobie zapas leków, które wystarczą Ci na cały pobyt.

Środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Kaszel, gorączka, dreszcze, osłabienie – to typowe objawy infekcji, które często przytrafiają się także na wakacjach. W takiej sytuacji warto zadbać o to, aby w apteczce znajdowały się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Mogą to być preparaty z paracetamolem lub ibuprofenem w postaci tabletek, kapsułek lub zawiesiny doustnej.

Leki na dolegliwości żołądkowe i biegunkę

Infekcje przewodu pokarmowego należą do częstych schorzeń występujących u dzieci i dorosłych. By w razie potrzeby móc szybko zareagować, w apteczce podróżnej warto umieścić leki na niestrawność i biegunkę. W leczeniu dolegliwości żołądkowych często stosuje się preparaty zawierające butylobromek hioscyny.

Leki przeciwalergiczne

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich najbliższych jest alergikiem, musisz pamiętać, aby w apteczce podróżnej umieścić niezbędne środki przeciwalergiczne. Leki na alergię pomogą załagodzić takie objawy jak katar, kichanie, zatkany nos, zapalenie spojówek czy swędzące zmiany skórne.

Akcesoria i wyposażenie apteczki podróżnej

Skaleczenia, otarcia i zadrapania na wakacjach mogą przytrafić się każdemu. Z tego względu dobrze skomponowana apteczka turystyczna powinna zawierać materiały opatrunkowe, środki dezynfekcyjne oraz dodatkowe akcesoria, które pozwolą szybko i sprawnie opatrzyć ranę.

Materiały opatrunkowe i środki dezynfekcyjne

Do podstawowych materiałów opatrunkowych, które powinny znajdować się w apteczce podróżnej, należą bandaże, plastry, elastyczne opaski uciskowe, a także jałowa gaza. Pamiętaj też, by w razie nieprzewidzianych zdarzeń, mieć pod ręką środek dezynfekcyjny – odkażenie skaleczonego miejsca to jeden z ważniejszych elementów prawidłowego gojenia się uszkodzonego naskórka.

Termometr, nożyczki, pinceta

Niezależnie od tego, czy planujesz wyjazd nad morze, czy w góry, zadbaj o to, aby w apteczce znalazły się dodatkowe akcesoria. Najważniejsze z nich to: termometr do monitorowania stanu zdrowia, nożyczki do odcinania materiałów opatrunkowych i pinceta do usuwania kleszczy.

Preparaty przeciw komarom i innym owadom

Ukąszenia i ugryzienia przez insekty na wakacjach zdarzają się dość często. Z tego względu do apteczki warto włożyć preparaty na owady w postaci sprayu, maści lub kremu.

Niezbedne_leki_i_akcesoria_na_wakacje

Zestaw pierwszej pomocy

Apteczka skomponowana pod kątem wyjazdu wakacyjnego powinna też zawierać zestaw pierwszej pomocy. Do opatrunków, które przydadzą się w każdej sytuacji, należą bandaże, plastry i jałowa gaza.

Dodatkowe wskazówki i zalecenia

Przed wyjazdem na wakacje warto dobrze zabezpieczyć się na wypadek różnych nagłych sytuacji. Poza apteczką warto wiedzieć, jak reagować w nagłych przypadkach, a także zadbać o ważną polisę ubezpieczeniową, która pokryje ewentualne koszty opieki medycznej w zagranicznym kraju.

Regularne sprawdzanie terminu ważności leków

Kompletując apteczkę, koniecznie sprawdź termin ważności każdego umieszczanego w niej produktu. Najczęściej znajduje się on na opakowaniu (butelce, blistrze, tubce itp.).

Jak reagować w nagłych przypadkach?

Na wakacjach każdy z nas może zetknąć się z różnymi sytuacjami. Jeśli stan poszkodowanego wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, nie zwlekaj z wezwaniem karetki pogotowia.

Dokumentacja medyczna i ubezpieczenie zdrowotne

Oprócz przygotowania apteczki przed podróżą warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli chorujesz przewlekle, zabierz ze sobą dokumentację medyczną. W razie zaostrzenia objawów choroby pozwoli lekarzowi sprawniej Cię zdiagnozować.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024
pixel