Po opalaniu – najlepsze sposoby na szybką regenerację skóry

2024-07-23
Po opalaniu – najlepsze sposoby na szybką regenerację skóry

Nadmierna ekspozycja ciała na słońce może być przyczyną oparzeń, reakcji fototoksycznych, a nawet prowadzić do zaostrzenia istniejących schorzeń dermatologicznych. Jednym ze sposobów zmniejszenia negatywnych skutków promieniowania słonecznego na skórę jest jej odpowiednia pielęgnacja i ochrona. Dlaczego długotrwałe przebywanie na słońcu jest szkodliwe? Jakie kosmetyki zastosować po opalaniu, by ukoić spieczony naskórek i przyspieszyć jego odnowę? Sprawdź nasze kompendium wiedzy i poznaj najlepsze sposoby na szybką regenerację skóry.

 

Dlaczego skóra wymaga regeneracji po opalaniu?

Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego nasza skóra wytwarza witaminę D, która reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową oraz pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i zębów. Niestety korzystanie ze słońca w nadmiarze jest szkodliwe. Intensywne promienie słońca mogą prowadzić nie tylko do poparzenia słonecznego, ale także zwiększać ryzyko rozwoju chorób nowotworowych skóry. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyjściem na zewnątrz nałożyć krem przeciwsłoneczny, natomiast po opalaniu na skórę zaaplikować regenerujący balsam, który przyniesie jej ukojenie i pomoże w odbudowie fizjologicznej warstwy ochronnej.

Uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV

Promieniowanie ultrafioletowe przenika w głąb skóry, powodując uszkodzenie włókien kolagenowych i elastynowych. W rezultacie naskórek traci jędrność i elastyczność, a także ulega przesuszeniu. Promienie UVA i UVB przyspieszają też starzenie, przez co na skórze szybciej pojawiają się zmarszczki.

Objawy nadmiernego opalania

Słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak przesadne opalanie może być szkodliwe dla zdrowia. Na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV skóra staje się przesuszona, wiotka i traci naturalną sprężystość. Jest także bardziej narażona na powstawanie niepożądanych reakcji skórnych objawiających się pieczeniem, obrzękiem i pęcherzami.

Pierwsza pomoc dla skóry po opalaniu

Każdemu z nas może zdarzyć się przesadzić ze słońcem. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc, zwłaszcza jeśli pojawią się objawy wskazujące na oparzenie słoneczne. Poparzenie od słońca może obejmować nie tylko zewnętrzną część skóry, ale też jej głębiej położone warstwy. W każdym przypadku należy podjąć odpowiednie działania.

Chłodzenie skóry

Zaczerwienione ciało w pierwszej kolejności należy schłodzić poprzez wzięcie chłodnej kąpieli pod prysznicem lub w wannie. Następnie na skórę można nałożyć regenerujący balsam lub mleczko. Warto zwrócić uwagę, aby stosowane kosmetyki po opalaniu miały przyjazny skład. W ich recepturach warto szukać naturalnych substancji łagodzących, przeciwzapalnych i chłodzących takich jak np. wyciąg z aloesu, ekstrakt z ogórka, masło Shea czy kwas hialuronowy.

Nawadnianie i odpowiednia dieta

Długotrwałe wystawianie skóry na działanie promieniowania słonecznego sprawia, że staje się ona sucha, szorstka i popękana. By przyspieszyć naturalny proces jej regeneracji, można sięgnąć po nawilżające kremy do ciała i serum do twarzy. Ponadto warto zadbać o nawadnianie od wewnątrz. Poza wypijaniem minimum 2 litrów płynów dziennie do diety może włączyć pokarmy o wysokiej zawartości wody. Mogą to być arbuzy, truskawki, cukinie, ogórki, pomidory.

Skuteczne kosmetyki na regenerację skóry

Kiedy skóra po długotrwałej ekspozycji na słońce piecze, szczypie i jest zaczerwieniona, odpowiednia pielęgnacja to podstawa. W ukojeniu podrażnianego naskórka z pomocą przyjdą regenerująco-chłodzące kosmetyki po opalaniu, które są dostępne w postaci kremów, balsamów, mleczek oraz emulsji w aerozolu.

Balsamy i kremy łagodzące

Natychmiastową ulgę w przesuszeniu i podrażnieniu wywołanym ekspozycją na promieniowanie słoneczne przyniosą szybko wchłaniające się balsamy i kremy łagodzące. W ich składzie warto szukać naturalnych składników, które dogłębnie zregenerują skórę i przyspieszą odbudowę jej fizjologicznej warstwy ochronnej (takich jak alantoina, pantenol, witamina E).

Pierwsza_pomoc_dla_skory_po_opalaniu

Serum i ampułki regenerujące

Po wielogodzinnym przebywaniu na słońcu warto zadbać nie tylko o skórę ciała. By zregenerować cerę, można sięgnąć po intensywnie nawilżające serum do twarzy. Tego typu kosmetyk pomoże nie tylko przedłużyć opaleniznę, ale także dostarczy skórze niezbędnych składników odżywczych, dzięki czemu szybko odzyska utraconą elastyczność i sprężystość.

Naturalne sposoby na regenerację skóry po opalaniu

Kontakt ze słońcem sprawia, że skóra staje się przesuszona i traci jędrność. By przyspieszyć jej regenerację, możesz stosować nie tylko balsamy i kremy przeciwsłoneczne. Istnieje też wiele naturalnych sposobów, dzięki którym zadbasz o naskórek, przywrócisz mu optymalny poziom nawilżenia i ochronisz przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Domowe maseczki i okłady

W pierwszej kolejności oparzone obszary skóry najlepiej schłodzić zimną wodą. By zapobiec dalszym uszkodzeniom naskórka, możesz zafundować sobie domową maseczkę lub okład chłodzący. Do tego typu zabiegów świetnie sprawdzi się maślanka lub kefir, ale nie tylko. Na podrażnioną i zaczerwienioną skórę świetnie działa też aloes, który wykazuje właściwości kojące, łagodzące i przeciwzapalne. Stan zapalny pomoże też zwalczyć miód, który zawiera naturalne substancje o działaniu bakteriobójczym, ochronnym i zatrzymującym wilgoć w skórze.

Ziołowe napary i olejki eteryczne

W likwidacji nieprzyjemnych skutków oparzeń słonecznych pierwszą pomoc mogą również stanowić ziołowe napary i olejki eteryczne. Do przygotowania naturalnych środków łagodzących stan zapalny świetnie sprawdzą się takie rośliny jak rumianek, nagietek lekarski, arnika, żywokost oraz tasznik pospolity. Zawarte w nich substancje czynne przyspieszają gojenie powierzchownych ran, nie dopuszczając do infekcji i wspomagając rozrost zdrowych tkanek. Do pielęgnacji skóry po opalaniu odpowiednie są również olejki eteryczne, zwłaszcza z mięty pieprzowej, lawendy oraz drzewa herbacianego.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024
pixel