Trądzik różowaty
Prezentowane produkty są przeznaczone osobom zmagającym się z przewlekłą dermatozą skóry (łac. rosacea). Wśród najważniejszych objawów tej choroby są zaczerwienienia i wykwity w okolicy nosa, policzków, czoła, a także pieczenie, swędzenie i uczucie napięcia. W kuracji stosowane są określone leki na trądzik różowaty. Do pielęgnacji twarzy dostępne kremy, żele, maści, pianki o działaniu przeciwgrzybicznym, antybakteryjnym, nawilżającym, oczyszczającym, odżywiającym, regenerującym i łagodzącym.
Przyczyny trądziku różowatego i leczenie
Wśród czynników prowokujących zmiany dermatologiczne i nasilających objawy dermatozy wyróżnia się m.in.:
-
problemy z układem immunologicznym,
-
zaburzenia hormonalne,
-
nieprawidłowości pracy jelit,
-
stosowanie leków rozszerzających naczynia,
-
dietę bogatą w duże ilości ostrych przypraw,
-
maści, balsamy, kremy i zawierające alkohole, glikole, środki zapachowe, konserwanty, sztuczne barwniki.
Również czynniki zewnętrzne, takie jak słońce, wiatr, mróz, stres wpływają na wystąpienie zmian skórnych. Leczenie przebiegu trądziku różowatego jest determinowane stopniem zaawansowania i stadium choroby. Terapia polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów poprzez połączenie stosowania dedykowanych leków i pielęgnacji skóry przy pomocy odpowiednio dobranych kosmetyków.
Dermokosmetyki i leki na trądzik różowaty
W leczeniu miejscowym można stosować leki przeciwzapalne i preparaty, które pomagają zahamować rozwój bakterii i zmniejszyć liczbę krostek, grudek. Krem i maść na trądzik różowaty wspomaga redukcję towarzyszących chorobie stanów zapalnych i odczuć pieczenia, świądu i kłucia. Produkty łagodzące objawy zawierają m.in.:
-
ekstrakty z kwiatu bzu – które delikatnie oczyszczają cerę,
-
kwas azelianowy – lek na bazie tego związku działa bakteriostatycznie,
-
aloes – krem z tym dodatkiem pomaga w dobrym nawilżeniu skóry twarzy,
-
witaminę C – wzmacniająca skórę twarzy przed działaniem czynników pogodowych,
-
wyciąg z kory brzozy i nagietka – taka maść wykazuje działanie regenerujące, które są bardzo ważne w leczeniu trądziku różowatego,
-
metronidazol – leki z tą substancją pomagają hamować rozwój bakterii i redukują zaczerwienienia,
-
naturalne oleje roślinne – wspomagające odbudowę warstwy wodno-lipidowej.
Powyższe kosmetyki są stworzone do pielęgnacji skóry z objawami trądziku różowatego. Ich formuły są testowane dermatologicznie i bezpieczne dla cery wrażliwiej. W każdym przypadku przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji i stosowania kremów, żeli czy maści należy skonsultować się z lekarzem.