Alergia

( ilość produktów: 80 )

W leczeniu chorób alergicznych od wielu lat wykorzystuje się preparaty przeciwhistaminowe. Leki przeciwalergiczne są dostępne w postaci tabletek musujących, syropów, aerozoli do nosa oraz saszetek do sporządzania roztworów do picia. Preparaty na uczulenie zawierające substancje blokujące wydzielanie histaminy są przeznaczone do stosowania u dorosłych i dzieci w leczeniu objawów alergii: kataru siennego, zapalenia spojówek, pokrzywki, astmy oraz obrzęku naczynioruchowego.

Co zawierają i jak działają leki przeciwalergiczne?

Substancją odgrywającą kluczową rolę w powstawaniu reakcji uczuleniowych jest histamina. Związek ten jest uwalniany w organizmie na skutek urazu lub kontaktu z alergenem. Odpowiada za objawy uczulenia takie jak kichanie, łzawiące oczy, świszczący oddech, swędząca wysypka, opuchnięcie twarzy. Mechanizm działania leków przeciwalergicznych polega na antagonizmie wobec histaminy. Syropy, krople i tabletki na alergię zawierają składniki, które mają za zadanie hamowanie syntezy histaminy i przyspieszenie jej metabolizmu.

Częstym składnikiem preparatów na uczulenie jest desloratadyna, która po podaniu doustnym nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego. W podobny sposób działa feksofenadyna, hydroksyzyna oraz cetyryzyna. Leki na alergię w postaci syropów i tabletek musujących mogą zawierać też wapń, kwercetynę, selen, kwas foliowy oraz witaminę B12. Związki te wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i chronią komórki przed stresem oksydacyjnym. Ponadto w przeciwalergicznych sprayach i aerozolach do nosa często występuje stężony roztwór soli morskiej, glukonian manganu, rutyna, flawonoidy.

Leki na alergię – tabletki, krople, syropy

Lekarze przepisują leki przeciwalergiczne dorosłym i dzieciom w wielu różnych sytuacjach klinicznych. Najczęstsze wskazania do przyjmowania tabletek na alergię to przewlekła idiopatyczna pokrzywka, zapalenie spojówek oraz sezonowy katar sienny objawiający się kichaniem, wodnistym wyciekiem i uczuciem zatkanego nosa. Preparaty na uczulenie znajdują też zastosowanie w łagodzeniu objawów towarzyszących astmie oraz atopowemu zapaleniu skóry.

Podobnie jak wszystkie inne leki na alergię, syropy, krople oraz tabletki na uczulenie nie są rekomendowane kobietom w okresie ciąży i karmienia piersią (ze względu na brak badań określających ich potencjalny wpływ na rozwój płodu). Przeciwwskazaniem do stosowania środków przeciwalergicznych są też zaburzenia pracy serca, uszkodzenie szpiku oraz niektóre choroby narządu wzroku (m.in. jaskra).

      pixel