Nasenne i uspokajające
W wyniku działania stresu coraz więcej osób zmaga się z bezsennością oraz z różnego rodzaju chorobami przewlekłymi. W przypadku łagodnych zaburzeń nerwowych, takich jak stany napięcia psychicznego, uczucie niepokoju i trudności z zasypianiem, można zastosować leki uspokajające bez recepty w postaci tabletek, syropów oraz kropel nasennych. Preparaty na uspokojenie poza naturalnymi wyciągami roślinnymi zawierają melatoninę, witaminę B6, magnez oraz L-tryptofan.
Problemy ze snem jako skutek długotrwałego stresu
Kłopoty z zasypianiem mają coraz młodsi ludzie. U większości osób ich przyczyną jest nadmierny stres i szybkie tempo życia. Zmniejszenie godzin snu uniemożliwia organizmowi pełną regenerację, a także zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. W przypadku przejściowej bezsenności wiele osób sięga po tabletki nasenne i leki uspokajające bez recepty.
Środki farmakologiczne nie są jednak jedynym sposobem na uspokojenie. W utrzymaniu równowagi psychicznej ważne znaczenie może mieć także wysiłek fizyczny. Regularnie podejmowany ruch dotlenia wszystkie komórki ciała, pomaga rozładować napięcie i sprzyja wytwarzaniu endorfin. Poza przyjmowaniem tabletek nasennych i leków uspokajających bez recepty w ukojeniu nerwów pomocna może okazać się aromaterapia. Do zapachów szczególnie polecanych na uspokojenie należą lawenda, jaśmin, eukaliptus, cynamon, geranium oraz mięta pieprzowa.
Leki uspokajające bez recepty – tabletki, syropy, krople
Przedłużający się silny stres może prowadzić do wielu kłopotów ze zdrowiem. Poza bezsennością, w której leczeniu stosuje się tabletki nasenne, wzmożone napięcie psychiczne może powodować zaburzenia funkcjonowania układów: nerwowego, pokarmowego, odpornościowego oraz krążeniowego. Dlatego leki uspokajające bez recepty zawierają składniki aktywne, które nie tylko odgrywają istotną rolę w fizjologii snu, ale także korzystnie oddziałują na pracę mózgu, serca, żołądka, jelit.
W składzie tabletek nasennych poza witaminami i minerałami często występuje melatonina. Hormon produkowany głównie w szyszynce pełni ważną funkcję w regulacji biologicznego rytmu okołodobowego. Jego poziom obniża się wraz z wiekiem. Spadek stężenia melatoniny we krwi może powodować problemy ze snem i zaburzenia nastroju. Ponadto w lekach uspokajających bez recepty i preparatach na uspokojenie nierzadko są obecne naturalne wyciągi roślinne pozyskane z korzenia kozłka lekarskiego, owoców głogu, liści melisy, szyszek chmielu, krokusa uprawnego oraz korzenia różeńca górskiego.