Kaszel

( ilość produktów: 141 )

Osoby zmagające się z infekcją bakteryjną i przeziębieniem często skarżą się na dokuczliwe objawy w obrębie górnych dróg oddechowych. Stosują wówczas leki na kaszel suchy lub mokry, które dostępne są bez recepty, a także suplementy diety zrobione na bazie składników roślinnych. Wyroby medyczne przeciwkaszlowe mają w swoim składzie substancje czynne, które wykorzystuje się w stanach nadaktywności włókien nerwowych. Środki te występują głównie w postaci tabletek do ssania oraz syropów do picia.

Tabletki i syrop na kaszel

Pacjenci zmagający się z dolegliwościami dróg oddechowych często wybierają syrop, który przeważnie ma smak owocowy lub ziołowy. Jest to lek na suchy lub mokry kaszel, w zależności od zawartej w nim substancji czynnej. Preparat ten podobnie jak tabletki do ssania stosowany jest przy infekcjach wirusowych i bakteryjnych, którym towarzyszy wysuszenie błony śluzowej lub nadmierna produkcja wydzieliny. Wyroby te wykorzystuje się także przy objawach innych chorób np. zapalenia płuc, oskrzeli czy tchawicy.

Smakowy syrop na kaszel nie jest jedynym dostępnym rozwiązaniem. Alternatywą są tabletki do ssania lub połykania, które powoli uwalniają substancje czynne i stosowane są przy przewlekłych lub ostrych stanach chorobowych. W takich lekach bez recepty często jest chlorowodorek ambroksolu, który wykorzystuje się przy niedostatecznym wydzielaniu śluzu w drogach oddechowych i do rozprowadzenia go w ich obrębie. 

Leki na suchy i mokry kaszel

Na rynku występują leki przeciwkaszlowe w dwóch podstawowych formach, których zastosowanie znacząco się różni. Syropy oraz tabletki na suchy kaszel mają w swoim składzie zawarte substancje czynne, używane do hamowania naturalnej reakcji organizmu na podrażnienia zakończeń nerwowych, które w wyniku choroby pojawiają się w obrębie błony górnych dróg oddechowych. Z tego powodu wykorzystywane są przez osoby zmagające się np. z przeziębieniem, grypą czy zapaleniem płuc.

Zupełnie inne przeznaczenie mają leki na mokry kaszel, które też występują w rozmaitych wersjach dostępnych bez recepty. Można je podzielić na dwie grupy – wykrztuśnie i przeciwśluzowe. Pierwsze stosuje się przy nadmiernej produkcji wydzieliny w górnych drogach oddechowych. Drugich używa się w podobnym celu, zwłaszcza w przypadku szczególnie gęstego śluzu, pojawiającego się przy infekcjach bakteryjnych. Preparaty do picia w formie owocowych syropów, a także tabletki do połykania lub ssania zawsze zawierają informacje o ich funkcji, która znajduje się na opakowaniu. 

pixel