Przeciwbólowe
Intensywny ból, niezależnie od miejsca, w którym występuje, obniża energię i chęć do działania. Obecnie produkowane są silne tabletki przeciwbólowe, które zawierają w swoim składzie różne substancje aktywne. Kapsułki do połykania oraz środki w formie plastrów i syropów można znaleźć w wielu wersjach różniących się między sobą rodzajem, a także dawką leków w nich zawartych. W razie nawracających lub nieustających objawów bólowych należy zasięgnąć porady lekarza i ewentualnie wykonać odpowiednie badania.
Środki przeciwbólowe – substancje czynne
Do najpopularniejszych substancji czynnych, jakie zawierają w swoim składzie leki przeciwbólowe, należą paracetamol i ibuprofen. Oba są stosowane przy m.in. napięciowych i naczyniowych bólach głowy, a także przy silnych migrenach. Występują również w środkach przeznaczonych dla dzieci, w przypadku których dawka jest obniżona i dostosowana do wieku grupy odbiorczej. Dodatkowo drugi z wymienionych składników wykorzystuje się w stanach zapalnych i bazują na nim tabletki na przeziębienie i grypę.
Oprócz substancji przeciwbólowych i przeciwzapalnych w preparatach znajdują się też komponenty przeciwskurczowe. Do tej grupy należy przede wszystkim chlorowodorek drotaweryny, na którym bazują powszechnie tabletki na bóle menstruacyjne. Te dolegliwości są spowodowane nadmiernym skurczem mięśni gładkich w jamie brzusznej, które mogą być niekiedy bardzo silne. Leki tego typu stosowane są także przy objawach bólowych związanych z chorobami układu pokarmowego np. zapaleniu żołądka lub jelit.
Tabletki i inne leki przeciwbólowe
Poza standardowymi lekami w postaci tabletek na bóle mięśniowe są także środki przeciwbólowe w formie plastrów. Służą one do przyklejenia na skórę w miejscu występowania objawów. Zawarto w nich substancje czynne, np. salicylan glikolu oraz kapsaicynę. Przy obrzękach w obrębie krzyża, stawów i mięśni, których główną przyczyną są kontuzje, tymczasową ulgę może przynieść także ochłodzenie obolałego obszaru.
Alternatywą dla klasycznych tabletek do połykania i pastylek do ssania są syropy, które produkuje się w różnych wariantach smakowych, np. owocowych lub ziołowych. Środki przeciwbólowe skierowane są przeważnie do osób, które ukończyły 12. rok życia, chyba że na ulotce zaznaczono inaczej. Preparaty składające się z ibuprofenu lub paracetamolu mają różne stężenie tych substancji czynnych, które stosowane są przy takich objawach, jak m.in. bóle głowy, uszu, zębów. Każdy lek, niezależnie od jego postaci musi być dawkowany zgodnie z zaleceniami na etykiecie.
- 1
- 2
PARAMIG FAST 500MG. paracetamol, GRANULAT W SASZETCE 12SZTUK
PARAMIG FAST JUNIOR 250MG. paracetamol, GRANULAT W SASZETCE 12SZTUK
THERMACARE KOMPRESY ROZGRZEWAJĄCE NA SZYJĘ I RAMIONA 2SZTUKI
- 1
- 2