Układ kostno-stawowy

( ilość produktów: 260 )

Choroby układu kostno-stawowego utrudniają codzienne funkcjonowanie i mają negatywny wpływ na sprawność fizyczną. W łagodzeniu towarzyszących im objawów znajdują zastosowanie leki na wzmocnienie kości i stawów. Preparaty w postaci tabletek, kapsułek i saszetek najczęściej zawierają w składzie związki naturalnie występujące w tkance kostnej oraz chrząstce stawowej. Należą do nich m.in. glukozamina, chondroityna, kolagen oraz kwas hialuronowy.

Choroby układu kostno-stawowego – jakie są ich najczęstsze przyczyny?

Przewlekłe schorzenia narządu ruchu często stanowią wynik przeciążeń oraz kumulujących się mikrourazów, które prowadzą do stopniowego wyniszczenia tkanki kostnej. Wiele z nich powstaje podczas pracy związanej z dźwiganiem, pchaniem, ciągnięciem ciężkich przedmiotów. Duży wpływ na ich rozwój mają też indywidualne czynniki, takie jak wiek, płeć, predyspozycje genetyczne, budowa mięśni i ścięgien. W zależności do stopnia zaawansowania choroby w leczeniu wykorzystuje się preparaty zawierające glikokortykosteroidy, a także leki na wzmocnienie kości i stawów w postaci tabletek doustnych.

Częstym powodem zgłaszania się pacjentów do lekarza ortopedy są też urazy układu kostno-stawowego. Zalicza się tu wszelkiego rodzaju zwichnięcia, skręcenia oraz naderwania struktur odpowiadających za stabilizację i właściwy rozkład sił działających na powierzchnie stawowe. W przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych, stanu zapalnego i obrzęku lekarz może zapisać preparat w postaci roztworu do wstrzykiwań, tabletki na wzmocnienie kości z witaminami lub lek na stawy w formie maści do stosowania miejscowego ze składnikami przeciwzapalnymi.

Leki na wzmocnienie kości i stawów – tabletki, kapsułki, saszetki

W rozwoju chorób układu kostno-stawowego dużą rolę odgrywają uszkodzenia chrząstki stawowej. Ta elastyczna tkanka włóknista jest pozbawiona naczyń krwionośnych i nerwów, przez co jej samodzielna regeneracja jest utrudniona. Wsparcie dla jej odbudowy może stanowić właściwie skomponowana dieta oraz regularnie podejmowana aktywność fizyczna. W niektórych sytuacjach można też sięgnąć po leki na wzmocnienie kości i stawów z glukozaminą, kolagenem oraz kwasem hialuronowym.

Do naprawy i odbudowy chrząstki mogą być także wykorzystywane ziołowe preparaty i tabletki na stawy. Lek z naturalnymi wyciągami roślinnymi może zawierać w składzie ekstrakty pozyskane z żywicy kadzidłowca, kłącza ostryżu długiego, korzenia imbiru lekarskiego, kory sosny nadmorskiej. W składzie preparatów na wzmocnienie kości w formie tabletek często znajduje się też witamina C, która pomaga w produkcji kolagenu obecnego w mazi stawowej.

pixel