Schorzenia skórne
Choroby dermatologiczne należą do najczęściej występujących schorzeń u ludzi. Niektóre z nich powodują dolegliwości bólowe, inne objawiają się podrażnieniem, swędzeniem i zaczerwienieniem naskórka. Bez recepty dostępnych jest wiele środków, które są przeznaczone do łagodzenia towarzyszących im symptomów. Do najczęściej wybieranych należy aerozol, krem oraz maść na problemy skórne. W przypadku nawracającego wirusowego zapalenia skóry czy innych uciążliwych zmian należy zdecydować się na wykonanie szczegółowych badań.
Bakteryjne i wirusowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy
Naskórek ze względu na stały kontakt ze środowiskiem jest szczególnie narażony na niekorzystne działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, takich jak mikroorganizmy chorobotwórcze, substancje chemiczne czy promieniowanie słoneczne. Do najczęściej występujących chorób dermatologicznych należą bakteryjne i wirusowe zapalenie skóry. Objawami zakażenia są zmiany i problemy skórne w postaci pęcherzy, plam, bąbli oraz nadżerek, którym może towarzyszyć świąd, ból i podrażnienie. Do chorób wywoływanych przez patogeny zalicza się m.in. opryszczkę, brodawki, liszajec oraz łupież.
W leczeniu bakteryjnego i wirusowego zapalenia skóry można wykorzystywać preparaty w postaci żeli, aerozoli oraz roztworów. Przy zmianach zapalnych lub sączących się często stosowany jest krem. Maść na podrażnienia skóry sprawdzi się przede wszystkim w przypadku suchego, zrogowaciałego i pękającego naskórka, który wymaga odbudowy uszkodzonej bariery hydrolipidowej. Dzięki temu, że pozostawia ochronny film i utrudnia ucieczkę wody z komórek, zapobiega dalszym problemom z nadmiernym przesuszeniem ciała.
Aerozole, żele oraz maści na problemy skórne
Bakteryjne i wirusowe zapalenie skóry nie stanowią jedynych dermatoz, z którymi zmagają się pacjenci w różnym wieku. Do często występujących przypadłości dermatologicznych należą też łuszczyca, atopia, grzybica, alergia. W przypadku tego rodzaju problemów przydatna może okazać się maść na zmiany skórne przeznaczona do stosowania miejscowego. W zależności od schorzenia można sięgnąć po preparat z mocznikiem, kwasem salicylowym, tlenkiem cynku, witaminą E lub emolientami.
Do częstych zmian skórnych należą też oparzenia, otarcia i odleżyny. W celu przyspieszenia procesów regeneracji tkanek najczęściej stosuje się aerozol odkażający, żel lub maść na podrażnienia. Zawarte w preparatach substancje czynne mogą pomóc w utworzeniu powłoki ochronnej, zapewnieniu odpowiednich warunków dla zainicjowania procesów naprawczych oraz w zabezpieczeniu ran przed zapaleniem wirusowym lub zakażeniem bakteryjnym.