Syropy

( ilość produktów: 19 )

Do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych poza tabletkami oraz czopkami doodbytniczymi należy syrop przeciwgorączkowy na kaszel i gorączkę. Tego typu środek stosuje się do łagodzenia dolegliwości bólowych różnego pochodzenia o nasileniu słabym oraz umiarkowanym. Zawarte w jego składzie substancje czynne mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, złagodzeniu odruchu kaszlowego, a także w obniżeniu podwyższonej temperatury ciała często pojawiającej się w przebiegu infekcji o podłożu wirusowym oraz bakteryjnym.

Co może zawierać syrop na kaszel i gorączkę?

Najpopularniejszą substancją stosowaną w syropach na kaszel i gorączkę jest paracetamol, który wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Po podaniu doustnym szybko się wchłania w jelicie cienkim i osiąga maksymalne stężenie we krwi mniej więcej po trzydziestu minutach. Czas działania leku wynosi od 4 do 6 godzin. Paracetamol nie zaburza procesów krzepnięcia krwi i może być podawany niemowlętom od trzeciego miesiąca życia.

Stosowany najczęściej w przebiegu infekcji syrop przeciwzapalny na gorączkę i kaszel może też zawierać w składzie ibuprofen, który można podawać w sytuacji, kiedy chcemy obniżyć temperaturę ciała lub zlikwidować ból towarzyszący chorobie (zatok, gardła, głowy itp.). Poza działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym substancja ta hamuje agregację płytek, czyli zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów.

Jak prawidłowo stosować syrop przeciwzapalny?

Jak każdy inny lek, syrop przeciwzapalny na kaszel i gorączkę może powodować działania niepożądane, dlatego bardzo ważne jest jego prawidłowe stosowanie. Przed podaniem produktu należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do preparatu, gdyż zawarte są w niej najważniejsze informacje związane z dawkowaniem leku. Szczególną uwagę należy zwrócić na przeciwwskazania. Paracetamolu na kaszel i gorączkę nie powinno stosować się u osób z ciężkimi zaburzeniami pracy wątroby i nerek, natomiast ibuprofen jest przeciwwskazany przy zaburzeniach krzepnięcia.

Mając w apteczce syropy przeciwzapalne i przeciwgorączkowe dla dzieci, trzeba też pamiętać o ich właściwym przechowywaniu. Leki najlepiej przechowywać w suchym i ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej. W przypadku produktów, które nie są już używane, najlepiej zapytać farmaceutę, w jaki sposób można bezpiecznie je usunąć. Podobnie jak innych preparatów środków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych nie należy stosować po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.

      pixel