Układ pokarmowy

( ilość produktów: 465 )

W profilaktyce zdrowotnej, prewencji infekcyjnej i leczeniu chorób układu pokarmowego stosowane są określone grupy preparatów. W zależności od zdiagnozowanych objawów (wzdęcia, zgagi, niestrawności, biegunki, braku apetytu, bóli brzucha) można przyjmować zgodnie z zaleceniami producenta i lekarza konkretne preparaty. Wśród nich znajdują się m.in. leki wspomagające trawienie. Tabletki, krople, saszetki,  pomagają przywrócić równowagę jelitowo-żołądkowej flory bakteryjnej.

Leki wspomagające trawienie i pracę układu pokarmowego

Ta kategoria wyrobów medycznych obejmuje specjalnie zaprojektowane preparaty farmaceutyczne. Ich formuły pomagają poprawić perystaltykę, która jest odpowiedzialna za przyswajanie i wchłanianie składników odżywczych z pokarmu. Zaburzenia tej motorycznej aktywności powodują zaleganie w przewodzie pokarmowym i powstawanie zaparcia, rozwolnienia i nieżytów. 

Leki na trawienie i wspomagające pracę jelit obejmują m.in. tabletki o działaniu:

  • wzmacniającym – odporność organizmu,
  • stymulującym – pracę wątroby, żołądka,
  • enzymatycznym – zawierające lipazy, amylazy i proteazy i inne enzymy wspomagające trawienie białek, węglowodanów i tłuszczów,
  • hamującym – wydzielanie kwasu solnego, stosowane w przypadku zgagi, niestrawności i choroby refluksowej,
  • przeciwwirusowym – ta kategoria tabletek jest stosowana w przypadku stanów zapalnych,
  • probiotycznym – żywe kultury bakterii korzystnie wpływają na florę bakteryjną jelit,
  • nawadniającym – w postaci elektrolitów, które pomagają utrzymać właściwe procesy metabolizmu energetycznego. 

Wśród leków znajdują się również tabletki, które w składzie mają kompozycję wyselekcjonowanych ekstraktów roślinnych, witaminy z grupy B oraz cholinę. Preparaty wspierają wątrobę w detoksykacji i wykazują działanie wspomagające procesy trawienia.

Stosowanie leków wspomagających procesy trawienia – o czym należy pamiętać?

Po pierwsze należy przeczytać ulotkę, aby poznać skład leku, sposób przyjmowania, przeciwwskazania i potencjalne skutki uboczne. W razie wątpliwości co do stosowania preparatu (dotyczy to zwłaszcza tabletek dostępnych bez recepty) warto skorzystać  z konsultacji lekarskiej. W niektórych bowiem sytuacjach poszczególne preparaty mogą wchodzić w niepożądane relacje z przyjmowanymi przez pacjenta środkami.

Leki, witaminy, minerały i suplementy diety mogą wykazywać działania wspomagające trawienie. Jednak zawsze kluczowe są właściwa higiena osobista, zdrowy tryb życia, dobrze zbilansowana piramida żywieniowa, unikanie nałogów i używek.

pixel