Czopki

( ilość produktów: 11 )

Do łagodzenia dolegliwości bólowych różnego pochodzenia poza tabletkami i syropami często wykorzystuje się czopki przeciwbólowe. Środki zawierające paracetamol i ibuprofen przeznaczone do podawania doodbytniczego mogą być stosowane zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Zawarte w preparatach substancje czynne działają przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, dlatego mogą pomóc w obniżeniu podwyższonej temperatury ciała występującej podczas choroby.

Co zawierają czopki doodbytnicze i jakie są wskazania do ich stosowania?

Powszechnie stosowaną substancją czynną, jaką może zawierać przeciwbólowy czopek doodbytniczy, jest paracetamol. W przypadku dzieci jednorazowa dawka leku powinna wynosić nie więcej niż 15 mg na każdy kilogram masy ciała. W razie konieczności preparat może być podawany od 3 do 4 razy na dobę. Aby zmniejszyć ryzyko przedawkowania, należy sprawdzić, czy inne produkty przyjmowane przez pacjenta nie zawierają paracetamolu.

Ponadto doodbytnicze czopki przeciwbólowe zawierają w składzie ibuprofen. Środki z tą substancją czynną mogą być stosowane u dzieci powyżej trzeciego miesiąca życia o masie ciała nie mniejszej niż 6 kg. Jednorazowa dawka nie powinna przekraczać 10 mg na kilogram masy ciała. Tego rodzaju leki najczęściej podaje się w przypadku dolegliwości bólowych o słabym i umiarkowanym nasileniu. Wskazaniem do ich zastosowania mogą być bóle występujące w przeziębieniu i grypie, bóle głowy, zębów. Środki te często są też wykorzystywane do obniżenia gorączki pojawiającej się w przebiegu różnych infekcji oraz po szczepieniach.

O czym pamiętać, stosując doodbytnicze czopki przeciwbólowe?

Zanim zaaplikujesz przeciwbólowy czopek doodbytniczy, należy dokładnie zapoznać się z dołączoną do niego ulotką, która zawiera najważniejsze informacje na temat leku. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na opisane w niej przeciwwskazania. Tego rodzaju środki nie powinny być podawane m.in. pacjentom z ciężką niewydolnością wątroby, serca i nerek, a także po przebytym zapalenia odbytu lub odbytnicy.

Sięgając po ibuprofen lub paracetamol w czopkach doodbytniczych, zawsze należy przyjmować lek w dawce zaleconej przez lekarza oraz w odpowiednich odstępach czasu. Nie wolno samodzielnie zmieniać dawki, gdyż przedawkowanie preparatu przeciwbólowego może skutkować wystąpieniem niepożądanych objawów takich jak bóle brzucha, nudności, wymioty, jadłowstręt oraz niepokój. Każdy środek z paracetamolem i ibuprofenem należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż nieprzestrzeganie tych zasad może powodować gorsze wchłanianie leku.

    pixel