Witaminy i minerały

( ilość produktów: 711 )

Do składników odżywczych powszechnie występujących w organizmie człowieka należą witaminy i minerały. Nie dostarczają one kalorii, ale pomagają w zamianie substancji pokarmowych na energię. Mają też kluczowe znaczenie dla zdrowia, a ich niewystarczający poziom we krwi może powodować wiele różnych dolegliwości takich jak np. skurcze mięśni, problemy z koncentracją, ciągłe zmęczenie, spadek odporności. W celu uzupełnienia diety w najważniejsze związki można sięgnąć po kompleks witamin i minerałów dla dorosłych w płynie, kapsułkach lub w tabletkach musujących.

Witaminy i minerały – jakie funkcje pełnią w organizmie?

Związki witaminowe i mineralne są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Część z nich rozpuszcza się w tłuszczach i nie musi być dostarczana organizmowi codziennie. Ich dostępność zależy głównie od właściwego wchłaniania tłuszczów. Ponadto wyróżnia się witaminy i minerały rozpuszczalne w wodzie, które uczestniczą w transporcie niektórych pierwiastków i regulują gospodarkę mineralną.

Suplementy zawierające kompleksy składników dla dorosłych, które są dostępne w postaci tabletek oraz płynów, mogą pomóc w uzupełnieniu diety w najważniejsze substancje odżywcze. Poza cholekalcyferolem czy retinolem można w nich znaleźć tiaminę, niacynę, ryboflawinę, kwas foliowy, kobalaminę oraz tokoferol. W wieloskładnikowych kompleksach w płynie i w kapsułkach często znajduje się też menachinon, którego niedobór może powodować zaburzenia krzepnięcia oraz zwiększoną podatność na infekcje.

Witaminy dla dorosłych w płynie i w tabletkach

Niemal wszystkich związków witaminowych i mineralnych dorosłemu człowiekowi są w stanie dostarczyć świeże warzywa oraz owoce. Prawdziwą skarbnicą cennych składników odżywczych są też produkty pełnoziarniste, tłuszcze roślinne oraz ryby. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ich poziom gwałtownie się obniża lub wzrasta na nie zapotrzebowanie. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść kompleks witamin i minerałów dla dorosłych w płynie, proszku lub w tabletkach.

O dodatkowym wsparciu w postaci suplementu diety mogą pomyśleć osoby, które nie odżywiają się właściwie na co dzień, mają dużo obowiązków, żyją w ciągłym stresie lub regularnie podejmują intensywny wysiłek fizyczny. Witaminy i minerały w płynie są też przeznaczone dla dorosłych, u których może dochodzić do niedoborów pokarmowych z powodu przewlekłych chorób układu pokarmowego lub na skutek przyjmowania leków zmniejszających wchłanianie czy wydalanie niektórych związków odżywczych.

pixel