Opryszczka

( ilość produktów: 30 )

Opryszczkowe zapalenie warg nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia pacjenta, jednak wiąże się z wysokim poczuciem dyskomfortu. Osoby cierpiące na nieprzyjemne objawy tej przypadłości, niekiedy przyjmują lek na opryszczkę, który występuje w różnych formach dostępnych przeważnie bez recepty. Najpopularniejszym rozwiązaniem są maści oraz kremy miejscowe, a także plastry na wykwit skórny. Produkuje się również tabletki przeciwwirusowe, które wykorzystywane są w profilaktyce nawrotów choroby. 

Maść i krem na opryszczkę

W składzie leków przeznaczonych do miejscowego stosowania znajduje się przeważnie acyklowir. Jest to substancja stosowana przy stanach namnażania się wirusa i zawiera ją m.in. maść na opryszczkę bez recepty. Komponent znajduje się także w składach kremów oraz plastrów. Bazujące na nim wyroby przyjmowane są przez osoby zmagające się z dokuczliwymi objawami opryszczkowego zapalenia warg. Jego alternatywną odmianą jest famcyklowir oraz walacyklowir, które dodaje się jednak przeważnie do tabletek doustnych, ze względu na ich specyficzny mechanizm działania. 

Wiele osób stosuje zarówno krem na opryszczkę, jak i plaster, których przeznaczenie jest zbliżone. Preparat w postaci gęstej maści służy do nakładania na usta np. przed udaniem się na spoczynek, kiedy to wargi będą miały więcej czasu na wchłonięcie substancji czynnych. Natomiast leki w formie płatków używane są przede wszystkim na wyjście z domu, w celu zamaskowania szpecącego twarz wykwitu skórnego. 

Lek w formie tabletki na opryszczkę

Nieestetyczne zmiany na skórze, wywołane przez opryszczkowe zapalenie warg, pojawiają się często w okresie jesienno-zimowym, lecz nie tylko. Za ich powstanie odpowiada zakażenie wirusem HSV-1, na który opracowano leki przeciwwirusowe z acyklowirem i pochodnymi, w tym tabletki na opryszczkę. W stanach obniżonej odporności organizmu infekcja ma większe prawdopodobieństwo rozwoju i jej wynikiem bywa wykwit skórny. W profilaktyce warto więc zatroszczyć się o pełnowartościową dietę, w której powinny znaleźć się produkty bogate w selen i cynk, np. podroby, ciemne mięso, pestki dyni. 

Chociaż maści, plastry oraz kremy zawierają również acyklowir, w przeciwieństwie do tabletek stosuje się je przy wystąpieniu opryszczki, a nie w jej profilaktyce. Produkowane są również leki w formie preparatów doustnych z innymi substancjami np. inozyną pranobeksu. W przeciwdziałaniu nawrotom zakażenia wirusem należy unikać wychłodzenia ciała, dobierając codzienny ubiór z uwzględnieniem aktualnych warunków pogodowych, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.

      pixel