Cholesterol

( ilość produktów: 47 )

To organiczny związek chemiczny z grupy lipidów, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ma kluczowe znaczenie dla wielu procesów biologicznych. Nadmiar cholesterolu może jednak prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym chorób naczyniowo-sercowych. Do kontrolowania poziomu tej substancji tłuszczowej dostępne są rozmaite leki, suplementy, tabletki.

Rodzaje i właściwości cholesterolu

W organizmie ludzkim cholesterol jest transportowany przez specjalne białka i fosfolipidy, tworząc rozpuszczalne w wodzie dwie grupy lipoprotein o gęstości:

  • o niskiej LDL (Low Density Lipoproteins) – które odpowiadają za przesyłanie tłuszczów z wątroby do innych narządów i tkanek, gdzie jest magazynowany. Nadmiar stężenia zwiększa ryzyko tworzenia się złogów w postaci blaszek miażdżycowych, co z kolei doprowadza do zwężenia naczyń krwionośnych,

  • wysokiej HDL (HighDensity Lipoproteins) – im wyższy poziom, tym mniejsze zagrożenie zachorowania na choroby układu krążeniowego.

Stosunek HDL do LDL powinien być jak najwyższy. Do jego zachowania lekarz może zalecić stosowanie określonych grup leków, tabletek lub suplementów.

Jak dbać o dobry poziom cholesterolu?

Dobrą metodą na utrzymywanie tej substancji organicznej we krwi na odpowiednim poziomie jest zdrowy styl życia. Ważną rolę odgrywa regularna aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta oparta na produktach bogatych w pełnowartościowe aminokwasy, białka, zdrowe węglowodany. Można również stosować odpowiednio dobrane tabletki i leki na cholesterol, a także suplementy z odżywczymi minerałami. 

Również ograniczenie spożywania nasyconych tłuszczów może zmniejszyć poziom złego LDL. W tym celu należy unikać tłustych mięs, produktów mlecznych oraz fast foodów. Owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe bogate w błonnik to kolejne artykuły spożywcze, które warto włączyć do swojej piramidy żywieniowej.

Preparaty na obniżenie cholesterolu

Zbyt duża ilość lipoprotein może przyczyniać się do rozwoju stanów patologicznych, w tym zaburzeń metabolicznych, hormonalnych, zmian miażdżycowych Na obniżenie złych frakcji LDL dostępne są leki, suplementy i tabletki na cholesterol zawierające:

  • mikro- i makroelementy odżywcze,

  • cholinę, która pomaga w prawidłowej przemianie kwasów tłuszczowych,

  • ziołowe i owocowe ekstrakty wspomagające metabolizm.

Suplement na cholesterol zawierający wyciągi z korzenia cykorii, tabletka z kwasem linolowym i Omega-3, lek wspomagający pracę układu trawiennego to kolejne preparaty pomagające utrzymać prawidłowy poziom dobrych lipoprotein.

    pixel