Acenocumarol 4 MG /WARSZAWA/ * 60 tabl

Acenocumarol 4 MG /WARSZAWA/ * 60 tabl

14,66 zł
brutto / opakowanie
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: / opakowanie
Cena regularna: / opakowanie
Możesz kupić także poprzez:
Dostępny w bardzo dużej ilości
Dostępny w bardzo dużej ilości
Bezpieczne zakupy
Odroczone płatności. Kup teraz, zapłać później
Kup teraz, zapłać później - 4 kroki
Przy wyborze formy płatności, wybierz PayPo.PayPo - kup teraz, zapłać za 30 dni
PayPo opłaci twój rachunek w sklepie.
Na stronie PayPo sprawdź swoje dane i podaj pesel.
Po otrzymaniu zakupów decydujesz co ci pasuje, a co nie. Możesz zwrócić część albo całość zamówienia - wtedy zmniejszy się też kwota do zapłaty PayPo.
W ciągu 30 dni od zakupu płacisz PayPo za swoje zakupy bez żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli chcesz, rozkładasz swoją płatność na raty.
  • Szybka dostawa nawet w 24h (zamówienia złożone do godz 13:00 realizujemy dziś)
  • Darmowa wysyłka za zakupy powyżej 249 zł
Masz pytanie?
Nasi farmaceuci są do Twojej dyspozycji.
Zadzwoń do nas lub napisz

REZERWACJA LEKU NA RECEPTĘ!!! ABY ODEBRAĆ ZAREZERWOWANY LEK, NALEŻY OKAZAĆ WAŻNĄ W DNIU ODBIORU RECEPTĘ !!! PREZENTOWANE CENY SĄ CENAMI Z ODPŁATNOŚCIĄ 100%, ODPŁATNOŚĆ ZGODNA Z RECEPTĄ ZOSTANIE NALICZONA W MOMENCIE REALIZACJI!!!

 

OPIS

Acenocumarol WZF należy do grupy leków przeciwzakrzepowych. Zmniejsza zdolność krwi do
krzepnięcia, przez co zapobiega tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych.

  

WSKAZANIA DO ZASTOSOWANIA LEKU

Profilaktyka powikłań zatorowo-zakrzepowych i ich leczenie.
 
 

 

DZIAŁANIE LEKU

Syntetyczna pochodna hydroksykumaryny działająca przeciwzakrzepowo, antagonista witaminy K. Zaburza reakcję γ-karboksylacji zależnych od wit. K czynników krzepnięcia: II (protrombiny), VII, IX i X oraz białka C i jego kofaktora białka S. Pełna skuteczność działania preparatu występuje po 3-5 dniach, ponieważ przez ten czas w osoczu krążą wcześniej wytworzone aktywne czynniki zespołu protrombiny. Acenokumarol nie rozpuszcza już istniejących skrzepów. W zależności od wielkości dawki początkowej acenokumarol powoduje wydłużenie czasu protrombinowego w ciągu 36-72 h. Po odstawieniu leku, czas tromboplastynowy osiąga prawidłowe wartości po kilku dniach. Acenokumarol dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, biodostępność wynosi co najmniej 60%. Maksymalne stężenie we krwi występuje w ciągu 1-3 h. W 98% wiąże się z białkami osocza. 60% podanej dawki wydala się z moczem a 29% z kałem. T0,5 wynosi 8-11 h.

 

 

DAWKOWANIE LEKU

Doustnie. Należy regularnie przeprowadzać oznaczenia czasu protrombinowego PT/INR i na ich podstawie ustalać dawkowanie. W przypadkach gdy nie jest to możliwe, nie wolno stosować preparatu. 

Dawkowanie początkowe. Indywidualnie, jeśli przed rozpoczęciem leczenia czas protrombinowy PT/INR mieści się w zakresie normy, to zaleca się następujący schemat dawkowania: dla pacjentów z prawidłową masą ciała: 2-4 mg/dobę 1. dnia leczenia, bez przyjmowania dawki nasycającej. Leczenie można rozpocząć od podania dawki nasycającej - zazwyczaj 6 mg/dobę w 1. dniu i 4 mg/dobę w 2. dniu podawania preparatu. Jeśli czas protrombinowy PT/INR, oznaczony przed rozpoczęciem leczenia, jest nieprawidłowy, leczenie należy wprowadzać ostrożnie. Pacjenci w podeszłym wieku, z chorobami wątroby lub ciężką niewydolnością serca i przekrwieniem wątroby oraz pacjenci niedożywieni mogą wymagać zmniejszenia dawek w czasie terapii (dawki początkowej jak i dawek podtrzymujących). Przed rozpoczęciem leczenia i do czasu ustabilizowania się parametrów układu krzepnięcia w optymalnym zakresie terapeutycznym, należy codziennie oznaczać czas protrombinowy PT/INR. Później odstępy czasu pomiędzy kolejnymi badaniami można przedłużać, zależnie od stabilności kolejnych pomiarów PT/INR. Zaleca się, aby próbki krwi do badań laboratoryjnych były zawsze pobierane o tej samej porze dnia. W leczeniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej zaleca się włączanie leczenia doustnego antagonistami witaminy K równocześnie z heparynami lub fondaparynuksem. Leczenie heparynami lub fondaparynuksem powinno się kontynuować przynajmniej przez 5 dni, do czasu uzyskania wyników INR >2 przez 2 kolejne dni. Lekarz powinien ocenić, czy pacjent jest w stanie podzielić tabl. 1 mg na 2 równe części lub tabl. 4 mg na 4 równe części. 

Leczenie podtrzymujące i testy krzepnięcia. Monitorowanie wartości PT/INR należy oznaczać przynajmniej jeden raz w miesiącu, tak aby dawkowanie acenokumarolu pozostawało w zakresie terapeutycznym. W zależności od pożądanej intensywności antykoagulacji, a także od indywidualnego pacjenta, jego choroby i wskazania klinicznego dawka podtrzymująca mieści się zazwyczaj w przedziale 1-8 mg na dobę. Optymalne działanie przeciwzakrzepowe lub zakres terapeutyczny, do osiągnięcia którego się dąży, zwykle mieści się dla współczynnika INR pomiędzy wartościami 2,0-3,5, w zależności od obrazu klinicznego lub wskazania:  profilaktyka i leczenie zakrzepicy żylnej (włączając zatory płucne), migotanie przedsionków, stan po zawale mięśnia sercowego (ze zwiększonym ryzykiem powstania zakrzepu), biologiczne zastawki serca - zalecany INR wynosi 2,0-3,0; sztuczne zastawki serca - zalecany INR wynosi 2,0-3,5. Jedynie indywidualne przypadki wymagają ustalenia INR na poziomie 4,5. Podczas odstawiania preparatu, nie ma potrzeby stopniowego zmniejszania dawki. Jednak w krańcowo rzadkich przypadkach, u niektórych pacjentów obciążonych dużym ryzykiem (np. po zawale mięśnia sercowego), może wystąpić "nadkrzepliwość z odbicia". U takich pacjentów przerwanie leczenia powinno być przeprowadzone stopniowo. 

Pominięcie dawki. Działanie przeciwzakrzepowe preparatu utrzymuje się ponad 24 h. W razie pominięcia dawki, lek powinien być przyjęty tego samego dnia tak szybko jak to możliwe. Nie należy podwajać kolejnej dawki w przypadku pominięcia dawki poprzedniego dnia. Pacjenta należy poinformować, aby w takim przypadku skonsultował się z lekarzem. 

Przejście z terapii heparyną na acenocumarol. W sytuacji klinicznej wymagającej szybkiego zmniejszenia krzepliwości krwi, należy podać heparynę. Zamiana na acenokumarol może rozpocząć się jednocześnie z podawaniem heparyny bądź może zostać opóźniona, zależnie od sytuacji klinicznej. Dla utrzymania stałego działania przeciwzakrzepowego wskazane jest kontynuowanie terapii pełną dawką heparyny do czasu uzyskania pożądanego, stabilnego działania acenocumarolu, określonego poprzez badanie PT/INR. W tym czasie konieczne jest szczególne monitorowanie parametrów krzepnięcia. 

Stosowanie podczas zabiegów stomatologicznych i operacji. Pacjenci poddani zabiegowi chirurgicznemu lub innym inwazyjnym zabiegom, wymagają szczególnego monitorowania parametrów krzepliwości krwi. W szczególnych warunkach, jeśli np. obszar zabiegu jest ograniczony i łatwo dostępny, co pozwala na stosowanie lokalnej hemostazy, mniejsze zabiegi chirurgiczne i stomatologiczne mogą być wykonywane bez konieczności przerywania terapii acenokumarolem i bez nadmiernego ryzyka wystąpienia krwotoku. Decyzja o przerwaniu terapii, nawet na krótki czas, powinna być uważnie rozważona pod względem potencjalnych korzyści i ryzyka. Krótkotrwałe zastąpienie acenokumarolu innym lekiem przeciwzakrzepowym (np. heparyną) powinno być oparte na uważnej ocenie spodziewanego ryzyka wystąpienia zakrzepu z zatorami i krwawienia. U dzieci należy częściej kontrolować czas protrombinowy i INR. Pacjenci w podeszłym wieku mogą wymagać zastosowania mniejszej dawki początkowej i mniejszych dawek podtrzymujących. 

Sposób podania. Preparat należy przyjmować raz na dobę, zawsze o tej samej porze.

 

 

 

WARUNKI PRZECHOWYWANIA LEKU

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25°C.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku. Termin ważności
oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Zapis na opakowaniu po skrócie EXP oznacza termin ważności, a po skrócie Lot oznacza numer serii.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać
farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić
środowisko.

 

 

SKŁAD LEKU

Substancją czynną leku jest acenokumarol. Każda tabletka zawiera 4 mg acenokumarolu.
Pozostałe składniki to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, kopowidon, sodu
laurylosiarczan, kwas stearynowy.

 

 

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE LEKU

Często: krwotok (jego wystąpienie jest zależne od dawki, wieku pacjenta i rodzaju zasadniczej choroby, ale nie od czasu leczenia).
Najpoważniejszym powikłaniem leczenia przeciwzakrzepowego są krwawienia o różnym stopniu nasilenia, jak: niewyjaśnione krwawienia z nosa lub krwawienie z dziąseł, niewyjaśnionego pochodzenia siniaki; obfite krwawienie lub sączenie po skaleczeniu lub z rany; obfite krwawienie miesiączkowe; nieoczekiwane krwawienie z dróg moczopłciowych; krew w moczu; krwiste lub czarne, smoliste stolce; kaszel z odpluwaniem krwistej plwociny lub krwiste wymioty; krwawienie do skóry, do mózgu, krwawienie do oczu. Rzadko: reakcje alergiczne (pokrzywka, wysypka), utrata apetytu, nudności, wymioty, łysienie. Bardzo rzadko: uszkodzenie wątroby, krwotoczna martwica skóry (zazwyczaj skojarzona z wrodzonym niedoborem białka C lub jego kofaktora białka S), zapalenie naczyń. Częstość nieznana: kalcyfilaksja.
 

 

 

INFORMACJE OSTRZEGAWCZE PRZED ZASTOSOWANIEM LEKU

Kiedy nie stosować leku Acenocumarol WZF
- jeśli pacjent ma uczulenie na acenokumarol lub inne leki „rozrzedzające krew”, lub
  którykolwiek z pozostałych składników tego leku ;
- jeśli pacjentka jest w ciąży;
- jeśli pacjent jest niezdolny do wykonywania zaleceń lekarza dotyczących przyjmowania leku
  (np. osoby z chorobą alkoholową, z zaburzeniami psychicznymi oraz osoby w podeszłym wieku
  bez opieki i nadzoru);
- jeśli pacjent ma skazę krwotoczną wrodzoną lub nabytą, np. hemofilię;
- jeśli pacjent niedawno przebył operację lub w najbliższym czasie planowana jest operacja
  (w tym również kręgosłupa, mózgu lub oka);
- jeśli pacjent ma wrzody żołądka lub występuje krwawienie w jelitach (objawy: krwiste lub
  czarne smoliste stolce);
- jeśli pacjent niedawno miał wylew (udar krwotoczny mózgu);
- jeśli występuje krew w moczu lub plwocinie;
- jeśli u pacjenta stwierdzono zapalenie lub zakażenie osierdzia (zewnętrznej błony otaczającej
  serce), lub wsierdzia (najbardziej wewnętrzna warstwa serca) objawiające się bólem
  w piersiach;
- jeśli pacjent ma bardzo wysokie ciśnienie krwi;
- jeśli pacjent ma poważne problemy z wątrobą lub nerkami (ciężka niewydolność wątroby lub
  nerek);
- jeśli u pacjenta występują zaburzenia krzepnięcia krwi, niewyjaśnione krwawienia, np. z dziąseł
  lub siniaczenia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Acenocumarol WZF należy omówić to z lekarzem:
- jeśli pacjent choruje na raka;
- jeśli u pacjenta występuje zakażenie lub zapalenie (ból, obrzęki);
- jeśli pacjent choruje na niewydolność serca;
- jeśli są problemy z nerkami lub wątrobą;
- jeśli pacjent ma nadczynność tarczycy;
- jeśli pacjent cierpi na zaburzenia krwi (zwane niedoborem białka C lub S) - może to
  spowodować dłuższe niż zwykle krwawienie po skaleczeniu lub urazie.

Podczas stosowania acenokumarolu pacjent nie powinien przyjmować leków w zastrzykach
domięśniowych, ponieważ może to powodować powstawanie krwiaków.

Pacjent powinien zawsze informować lekarza (niezależnie od specjalności) o tym, że przyjmuje
acenokumarol, zwłaszcza jeśli u pacjenta jest planowana operacja (w tym kręgosłupa, mózgu lub oka)
lub zabieg dentystyczny.

Pacjenci, którzy ukończyli 65 lat mogą być bardziej wrażliwi na acenokumarol i dlatego u tych osób
lekarz może zalecić częstsze przeprowadzanie badań kontrolnych i zmniejszenie dawek leku.

Jeśli pacjent podczas stosowania acenokumarolu ulegnie wypadkowi i odniesie urazy, mogą wystąpić
nasilone krwawienia, większe niż zazwyczaj w takich przypadkach. Dlatego ważne jest, aby o fakcie
stosowania leku poinformować lekarza lub personel medyczny. Zaleca się, aby pacjent miał przy sobie
łatwą do odnalezienia dla innych osób informację, że przyjmuje acenokumarol.

Acenocumarol WZF z jedzeniem, piciem i alkoholem
Wrażliwość poszczególnych osób na acenokumarol jest różna i może ulec zmianie w przypadku
zmiany diety, zwłaszcza, gdy włączone zostaną do niej pokarmy bogate w witaminę K (np. szpinak,
kapusta, kalafior, kalarepa, brokuł, brukselka). Należy ograniczyć spożycie warzyw z rodzaju
kapustnych oraz innych produktów zawierających witaminę K, aby leczenie acenokumarolem było
skuteczne.
Podczas stosowania acenokumarolu nie należy pić soku żurawinowego ani produktów zawierających
koncentrat soku żurawinowego, ponieważ nasila on działanie leku i może spowodować wystąpienie
krwawień.
Pacjenci przyjmujący Acenocumarol WZF, zwłaszcza z zaburzeniami czynności wątroby, powinni
ograniczyć picie alkoholu. Alkohol może zmieniać sposób działania acenokumarolu.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Acenocumarol WZF nie wpływa na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn. W razie wypadku
należy koniecznie powiedzieć personelowi medycznemu o przyjmowaniu acenokumarolu. Z uwagi na
potencjalną możliwość odniesienia urazów, np. podczas wypadku, zaleca się noszenie przy sobie
informacji o przyjmowaniu leku Acenocumarol WZF.

Acenocumarol WZF zawiera laktozę jednowodną
Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien
skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

 

INFORMACJE DOTYCZĄCE OPAKOWANIA LEKU

Acenocumarol WZF tabletki 4 mg są barwy białej, o kształcie przypominającym czterolistną
koniczynę, obustronnie wypukłe; po obu stronach tabletki znajdują się linie podziału dzielące tabletkę
na 4 równe dawki.

Lek dostępny jest w pojemniku polietylenowym zawierającym 60 tabletek, pakowanym w tekturowe
pudełko.

Podmiot odpowiedzialny
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański
tel. + 48 22 364 61 01

Wytwórca
Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.
ul. Karolkowa 22/24, 01-207 Warszawa

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
Oddział Produkcyjny w Nowej Dębie
ul. Metalowca 2, 39-460 Nowa Dęba 



STOSOWANIE INNYCH LEKÓW

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta
obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Acenocumarol WZF może wpływać na działanie innych leków i odwrotnie. Podczas stosowania
acenokumarolu nie wolno przyjmować innych leków bez uzgodnienia z lekarzem.
Należy bezwzględnie powiedzieć lekarzowi o przyjmowaniu wszystkich leków, a w szczególności
takich jak:
- allopurynol lub sulfinpirazon - stosowane w leczeniu dny moczanowej i w celu obniżenia
  poziomu kwasu moczowego;
- testosteron i mesterolon (androgeny), steroidy anaboliczne stosowane jako terapia zastępcza,
  która polega na dostarczaniu hormonów w celu wyrównania ich poziomu w organizmie;
- amiodaron i chinidyna - stosowane na nieregularne bicie serca;
- amoksycylina, erytromycyna, klarytromycyna, cyprofloksacyna, norfloksacyna, ofloksacyna,
  tetracykliny, neomycyna, ryfampicyna, chloramfenikol - stosowane w leczeniu zakażeń;
- fenofibrat, cholestyramina, symwastatyna, atorwastatyna, fluwastatyna oraz inne leki z grupy
  statyn - obniżające poziom cholesterolu;
- disulfiram - stosowany w chorobie alkoholowej;
- glukagon - stosowany w celu leczenia niskiego poziomu cukru we krwi;
- ranitydyna, cymetydyna - stosowane w leczeniu wrzodów żołądka lub dwunastnicy;
- kotrimoksazol (sulfametoksazol i trimetoprym) i inne leki z grupy sulfonamidów;
- metronidazol oraz działający miejscowo mikonazol - leki przeciwgrzybicze;
- paracetamol - lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy;
- glibenklamid oraz inne doustne leki przeciwcukrzycowe;
- dekstrotyroksyna i inne hormony tarczycy;
- fluoksetyna, paroksetyna, cytalopram - stosowane w leczeniu lęku i depresji;
- tamoksyfen - stosowany w leczeniu raka piersi i płodności;
- tramadol - silny lek przeciwbólowy;
- 5-fluorouracyl i jego pochodne - stosowane na raka piersi, układu pokarmowego, skóry;
- tolbutamid i chlorpropamid (pochodne sulfonylomocznika) - stosowane w cukrzycy;
- kwas etakrynowy - lek moczopędny, stosowany w obrzękach;
- prednizolon, metyloprednizolon (kortykosteroidy) - używane do leczenia stanów zapalnych
  jelita, stawów, skóry - mogą one zwiększać lub zmniejszać działanie przeciwzakrzepowe leku;
- heparyna - stosowana w celu „rozrzedzenia krwi” w leczeniu zakrzepicy żył głębokich,
  zakrzepów we krwi, po operacjach;
- dipirydamol, klopidogrel (leki zwane przeciwpłytkowymi) - stosowane w celu zapobiegania
  powstawaniu zakrzepów;
- kwas salicylowy i jego pochodne, kwas acetylosalicylowy, kwas paraaminosalicylowy,
  diflunisal, fenylbutazon, sulfinpirazon oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne;
- aminoglutetymid - stosowany w leczeniu raka lub zespołu Cushinga;
- azatiopryna, 6-merkaptopuryna - leki przeciwnowotworowe;
- fenobarbital (z grupy barbituranów) - stosowane w leczeniu padaczki lub jako leki nasenne;
- karbamazepina, fenytoina - stosowane w leczeniu padaczki;
- gryzeofulwina - lek przeciwgrzybiczy;
- doustne środki antykoncepcyjne;
- hydrochlorotiazyd i inne leki moczopędne o budowie tiazydowej;
- mieszaniny ziołowe zawierające wyciąg z dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum);
- rytonawir i indynawir i inne leki z grupy zwanej inhibitorami proteazy - stosowane do leczenia
  wirusa HIV;
- glukozamina (stosowana w chorobie zwyrodnieniowej stawów) może nasilać działanie leku
  Acenocumarol WZF.

 

 

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć
dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek bezwzględnie przeciwwskazany w ciąży!

Acenokumarol może powodować ciężkie uszkodzenia płodu, dlatego należy powiedzieć lekarzowi
o ciąży lub planowaniu ciąży. U pacjentek w wieku rozrodczym, przed zastosowaniem leku, zaleca się
wykonywanie testu ciążowego, a w czasie leczenia stosowanie skutecznej antykoncepcji. Potencjalne
ryzyko i korzyści z leczenia powinien z pacjentką omówić lekarz.

W przypadku karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem. Zarówno matka, jak i dziecko
wymagają szczególnej kontroli lekarskiej, a dziecko powinno profilaktycznie otrzymywać witaminę
K.

 

 

STOSOWANIE LEKU U DZIECI I MŁODZIEŻY

O zastoswaniu leku u dzieci musi zdecydować lekarz.

 

 

 

 

Powyższy artykuł służy wyłącznie do uzyskania ogólnych informacji o leku. Zanim zdecydujesz się na użycie leku, zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Niewłaściwe stosowanie leków zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

Symbol
5909990055715
Kod producenta
5909990055715
Potrzebujesz pomocy? Masz pytania?Zadaj pytanie a my odpowiemy niezwłocznie, najciekawsze pytania i odpowiedzi publikując dla innych.
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
5/5
Dodaj własne zdjęcie produktu:
pixel