Chlorchinaldin H maść * 5 g

  • Chlorchinaldin H maść * 5 g
Kod produktu: 5909990274710
16,86 zł
/ opakowanie

KUP LUB ODBIERZ W NASZYM SKLEPIE

Możesz sprawdzić czy towar dostępny jest w sklepie od ręki lub zamówić go przez Internet i odebrać w sklepie.
Sprawdź dostępność

REZERWACJA LEKU NA RECEPTĘ!!! ABY ODEBRAĆ ZAREZERWOWANY LEK, NALEŻY OKAZAĆ WAŻNĄ W DNIU ODBIORU RECEPTĘ !!! PREZENTOWANE CENY SĄ CENAMI Z ODPŁATNOŚCIĄ 100%, ODPŁATNOŚĆ ZGODNA Z RECEPTĄ ZOSTANIE NALICZONA W MOMENCIE REALIZACJI!!!

 

OPIS

Chlorchinaldin H ma postać maści, zawiera substancje czynne: chlorochinaldol, pochodną 8-hydroksychinoliny oraz octan hydrokortyzonu, który jest glikokortykosteroidem.
Chlorochinaldol działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, w tym na bakterie z rodzaju Salmonella, Shigella, Proteus vulgaris, Escherichia coli, jak również na Corynebacterium diphtheriae, Streptococcus pyogenes i Staphylococcus aureus.
Ponadto chlorochinaldol działa grzybostatycznie (hamuje wzrost grzyba) na Candida albicans i pierwotniakobójczo.
Hydrokortyzonu octan jest glikokortykosteroidem do stosowania miejscowego na skórę, o słabym działaniu. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne.

 

 

 

WSKAZANIA DO ZASTOSOWANIA LEKU

Miejscowe leczenie ropnych, powierzchownych chorób skóry przebiegających z odczynem zapalnym oraz ropnych powikłań bakteryjnych alergicznych schorzeń skóry, w tym także grzybicy, owrzodzenia podudzi - w zakażeniach drobnoustrojami wrażliwymi na chlorochinaldol.
 
 
 
 

DZIAŁANIE LEKU

Preparat do stosowania miejscowego o skojarzonym działaniu chlorochinaldolu i octanu hydrokortyzonu. Chlorochinaldol jest pochodną 8-hydroksychinoliny o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym. Mechanizm działania chlorochinaldolu polega na chelatowaniu jonów metali - głównie żelaza, znajdujących się na powierzchni patogennych mikroorganizmów, w wyniku czego następuje ich zniszczenie. Chlorochinaldol działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, w tym na bakterie z rodzaju SalmonellaShigellaProteus vulgarisEscherichia coli, jak również na Corynebacterium diphtheriaeStreptococcus pyogenes i Staphylococcus aureus. Ponadto chlorochinaldol działa grzybostatycznie na Candida albicans i pierwotniakobójczo. Octan hydrokortyzonu jest glikokortykosteroidem do stosowania miejscowego na skórę, o słabym działaniu. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i obkurczające naczynia krwionośne.

 

 

DAWKOWANIE LEKU

Zewnętrznie. Chorobowo zmienione miejsca na skórze należy pokryć cienką warstwą maści raz lub 2 razy na dobę i przykryć jałową gazą.
Na skórę twarzy należy stosować ostrożnie i przez krótki czas.
 
 
 

  

WARUNKI PRZECHOWYWANIA LEKU

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Przechowywać tubę szczelnie zamkniętą.
Chronić przed światłem.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Należy zwracać uwagę na datę ważności leku.
Nie stosować tego leku, po upływie terminu ważności zamieszczonego na tubie. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

 

 

 

SKŁAD LEKU

Substancjami czynnymi leku są chlorochinaldol i octan hydrokortyzonu.
1 g maści zawiera 30 mg chlorochinaldolu i 10 mg octanu hydrokortyzonu.
Pozostałe składniki to: wazelina biała, lanolina, alkohol cetylowy, wosk biały.


 

 
 

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE LEKU

Częstość nieznana. Chlorochinaldol zawarty w preparacie może powodować: przemijające podrażnienie skóry, wysuszenie, zaczerwienienie, uczucie swędzenia lub pieczenia, kontaktowe zapalenia skóry, odczyny uczuleniowe.

Octan hydrokortyzonu zawarty w preparacie może powodować: podrażnienie skóry (np. zaczerwienienie, nadmierna suchość), zaniki skóry, teleangiektazje, zaburzenia pigmentacji skóry, zmiany trądzikopodobne, nadkażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze - głównie po zastosowaniu opatrunków zamkniętych; stosowany na skórę twarzy dość szybko może wywołać dermatitis perioralis, zanikowe zapalenie skóry i utrwalone rozszerzenie naczyń.

W wyniku wchłaniania się hydrokortyzonu do krwi, mogą również wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów m.in. zahamowanie czynności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, zespół Cushinga.

Występują one przede wszystkim w przypadku długotrwałego stosowania leku, stosowania go na dużą powierzchnię skóry, pod opatrunkiem zamkniętym lub w przypadku stosowania u dzieci. Mogą wystąpić reakcje alergiczne, wynikające z uczulenia na substancje pomocnicze.

 
 
 
 
 

INFORMACJE OSTRZEGAWCZE PRZED ZASTOSOWANIEM LEKU

Kiedy nie stosować leku Chlorchinaldin H:
- jeśli pacjent ma uczulenie na octan hydrokortyzonu, chlorochinaldol, jak również jego pochodne (np. kliochinol) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku;
- w I trymestrze ciąży,
- u dzieci w wieku do 12 lat,
- w niewydolności wątroby lub nerek,
- w biegunkach niebakteryjnego pochodzenia,
- w wirusowych zakażeniach skóry,
- na gruźlicze lub kiłowe zmiany skórne,
- na głębokie i rozległe rany ropne,
- w zapaleniu skóry wokół ust,
- w zarostowym zapaleniu naczyń,
- u pacjentów z chorobą Buergera z powodu zaburzeń troficznych i opóźnienia gojenia ran,
- profilaktycznie,
- długotrwale.

Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Chlorchinaldin H należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Kortykosteroidy wchłaniają się przez skórę, dlatego podczas stosowania leku mogą wystąpić ogólnoustrojowe objawy niepożądane związane z zawartością octanu hydrokortyzonu, charakterystyczne dla kortykosteroidów.
Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek:
- na dużą powierzchnię skóry, rany, uszkodzoną skórę, w dużych dawkach,
- w obszarach skóry o cienkiej warstwie rogowej (np. w okolicy narządów płciowych, fałdów skóry, pachwin, u dzieci), gdy naskórek jest pozbawiony warstwy rogowej oraz w ostrych stanach zapalnych skóry,
- pod opatrunkiem zamkniętym (ceratką, pieluchą).
Opatrunek zamknięty nasila wchłanianie kortykosteroidu do organizmu oraz może powodować wystąpienie nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych.
Podczas długotrwałego leczenia może wystąpić zanik naskórka, trądzik posteroidowy oraz rozstępy skórne.
W przypadku stosowania leku zgodnie z zaleceniami, jest mało prawdopodobne wystąpienie ogólnych działań niepożądanych chlorochinaldolu, takich jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenie nerwu wzrokowego, zapalenie wielonerwowe.
W razie wystąpienia objawów neurologicznych, zaburzenia widzenia należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem.
Jeżeli wystąpią objawy uczulenia, należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Chlorchinaldin H nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Lek Chlorchinaldin H zawiera: lanolinę i alkohol cetylowy, lek może powodować miejscowe reakcje uczuleniowe (np. kontaktowe zapalenie skóry).



 

INFORMACJE DOTYCZĄCE OPAKOWANIA LEKU

Lek Chlorchinaldin H to maść barwy zielonkawo-kremowej o zapachu lanoliny.
Opakowanie leku to tuba aluminiowa zawierająca 5 g maści. Tuba wraz z ulotką dla pacjenta umieszczona jest w tekturowym pudełku.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
CHEMA-ELEKTROMET
Spółdzielnia Pracy
ul. Przemysłowa 9
35-105 Rzeszów
tel. 17 862 05 90
e-mail: chema@chema.rzeszow.pl


 

STOSOWANIE INNYCH LEKÓW

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Lek stosowany z czwartorzędowymi zasadami amoniowymi może powodować uczulenia. Nie należy stosować leku jednocześnie z innymi miejscowo stosowanymi lekami zawierającymi jod lub metale o podobnym mechanizmie działania, gdyż zmniejszają one skuteczność leczenia.
W czasie leczenia lekiem Chlorchinaldin H nie wolno przeprowadzać szczepień.



  

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie stosować w I trymestrze ciąży. W pozostałym okresie ciąży nie wolno stosować leku na duże powierzchnie zmienionej chorobowo skóry oraz długotrwale.
W każdym przypadku decyzja o stosowaniu leku u kobiet w ciąży powinna być podjęta przez lekarza,
po rozważeniu czy korzyści wynikające ze stosowania leku są większe niż możliwe ryzyko dla płodu.
Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią, gdyż nie określono bezpieczeństwa stosowania.




STOSOWANIE LEKU U DZIECI I MŁODZIEŻY

Nie stosować u dzieci w wieku do 12 lat.

 

 

 

 

Powyższy artykuł służy wyłącznie do uzyskania ogólnych informacji o leku. Zanim zdecydujesz się na użycie leku, zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Niewłaściwe stosowanie leków zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

  • Szybka dostawa nawet w 24h (zamówienia złożone do godz 13:00 realizujemy dziś)
  • Darmowa wysyłka za zakupy powyżej 249 zł
Masz pytanie?
Nasi farmaceuci są do Twojej dyspozycji.
Zadzwoń do nas lub napisz
Opinie naszych klientów
pixel