Jak wspomagać trzustkę na co dzień – dieta, styl życia, leki wspomagające trzustkę

2024-06-10
Jak wspomagać trzustkę na co dzień – dieta, styl życia, leki wspomagające trzustkę

Chociaż trzustka jest stosunkowo niewielkim organem, odgrywa istotną rolę w naszym organizmie. Dbanie o nią jest ważne, ponieważ nie odbudowuje się tak szybko, jak wątroba. Aby nie dopuścić do chorób, wynikających z jej nieprawidłowego działania, warto wdrożyć do swojej codzienności określone nawyki. Zastanawiasz się, jak zadbać o zdrową trzustkę? Chcesz zmienić styl życia, ale nie wiesz, od czego zacząć? Spieszymy z pomocą!

 

Jaką rolę w organizmie pełni trzustka?

Trzustka spełnia dwie podstawowe funkcje. Pierwsza z nich – wewnątrzwydzielnicza – opiera się na wytwarzaniu hormonów. Druga funkcja – zewnątrzwydzielnicza – to wytwarzanie enzymów i neutralizowanie kwaśnej treści pokarmowej, która bywa przyczyną różnych dolegliwości. Trzustka jest ważnym uczestnikiem procesu trawienia. Dzięki wydzielaniu glukagonu i insuliny utrzymuje optymalny poziom cukru we krwi. Odpowiednia praca tego organu jest bardzo ważna dla Twojego zdrowia. Podrażniona trzustka może być powodem przewlekłego bólu oraz długotrwałych problemów trawiennych.

Kluczowe składniki diety wspomagającej trzustkę

Regeneracja trzustki trwa dosyć długo, jednak jest w pełni możliwa. Jeśli chcesz mieć pewność, że organ wróci do pełnej sprawności, warto wspomóc go odpowiednio zbilansowaną dietą. Na śniadanie idealne będą płatki owsiane z odtłuszczonym mlekiem lub pszenne pieczywo i graham. Do swoich obiadów możesz włączyć mięso o niskiej zawartości tłuszczu, makarony i ryże. Jeśli Twój jadłospis nie przewiduje mięsa, możesz je wymienić na chude ryby. Swoje dania możesz przyprawiać kardamonem, cynamonem, imbirem i kurkumą. Przyprawy te mają zbawienny wpływ na pracę trzustki. Odbudowę organu wspierają także warzywa obrane ze skórki. Należą do nich: sałata, pomidory, buraki brokuł, brukselka, szpinak, seler, pietruszka i cukinia. Każde z tych warzyw jest lekkostrawne i bardzo dobrze wpłynie na pracę trzustki. Słodkości zamień na owoce, np. banany, jabłka lub brzoskwinie. Oprócz tego bardzo ważne jest picie dużej ilości wody, która minimalizuje wchłanianie się tłuszczu i wspiera przyswajanie witamin.

Pokarmy, których należy unikać

Włączenie do jadłospisu zdrowych produktów spożywczych ściśle wiąże się wyeliminowaniem tych szkodliwych. Tylko wtedy dieta będzie miała prawdziwy sens. Największym wrogiem organu jest tłuszcz. Oznacza to, że jeśli chcesz ją wspomóc, musisz zrezygnować z tłustego mięsa, a także śmietany czy margaryny. Regeneracja trzustki będzie możliwa także, wtedy gdy odpuścisz sobie słodycze i wszelkiego rodzaju przetworzoną żywność. Tłuste dodatki również nie są dobrym pomysłem. Dlatego, jeśli lubisz majonez, mamy dla Ciebie złą wiadomość – on także nie służy Twojej trzustce. Warto także zwracać uwagę na sposób przygotowywania potraw. Smażone i pieczone dania mogą ją podrażniać. Warzywa z reguły dobrze wpływają na działanie trzustki. Istnieje jednak kilku „zdrajców”, którzy przez swoją ciężkostrawność mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku. Należą do nich: cebula, fasola i kapusta.

leki_wspomagajace_trzustke

Styl życia wspierający zdrowie trzustki

Wdrożenie odtłuszczonych produktów do swojej diety to pierwszy i najważniejszy krok w procesie regeneracji trzustki. Wciąż jednak jest jednym z jego elementów. Aby cieszyć się zdrowiem na stałe, warto zmienić cały styl życia. Bardzo dobrą decyzją będzie rozpoczęcie unikania nikotyny. Długotrwałe palenie papierosów może przyczynić się do zapalenia trzustki, a nawet wywołać nowotwór. Także alkohol szkodzi Twojej trzustce. Najważniejszy jest jednak rozsądek i zachowanie umiaru. Utrzymanie Twojej trzustki w dobrej formie jest możliwe również dzięki regularności żywienia. Warto jeść mniej, a częściej. To pozwoli w utrzymaniu prawidłowej wagi, dzięki której organ pozostanie zdrowy. Wskazane są także regularne badania. Profilaktyka nigdy nie zaszkodzi, a może jedynie pomóc we wczesnym wykryciu problemów zdrowotnych. Stan swojej trzustki możesz zbadać, wykonując morfologię krwi. W razie potrzeby lekarz może zlecić także badanie USG, które pokaże znacznie więcej, z uwagi na większą dokładność. 

Naturalne suplementy i zioła wspomagające trzustkę

Zanim sięgniesz po leki wspomagające trzustkę, możesz wypróbować inne sposoby na utrzymanie jej w dobrej formie. Różnego rodzaju zioła, takie jak rozmaryn, szałwia, pokrzywa czy ostropest plamisty mogą wesprzeć pracę tego organu. Ich właściwości pobudzają wydzielanie soków żołądkowych. Te z kolei odpowiadają za trawienie pokarmów. Mięta i czarnuszka działają przeciwzapalnie, moczopędnie i rozkurczowo. Jeśli nie jesteś zwolennikiem picia ziół, możesz wybrać nieco inną drogę. Na trzustkę często stosowane są suplementy zawierające wyciąg z kurkumy. Roślina dba o prawidłowe wydzielanie żółci, wspomagającej trawienie. Pamiętaj także, że kuracja ziołami i suplementami przyniesie oczekiwany efekt tylko wtedy gdy zachowasz systematyczność.

Farmakologiczne wsparcie dla trzustki

Jeśli dieta i suplementy nie są dla Ciebie wystarczające, możesz pomyśleć o wdrożeniu farmakologii. Przy dolegliwościach trawiennych stosowane są leki na trzustkę i wątrobę. Preparaty dostępne są zarówno w kroplach, jak i w tabletkach. Dzięki temu Ty decydujesz o sposobie ich zażywania. Lekarstwa umożliwiają przechowywanie energii oraz skutecznie pozbywają się zużytych krwinek. Zawarte w nich enzymy usuwają także toksyny, dzięki czemu możliwa będzie regeneracja trzustki. Leki wspierają trawienie pokarmów, które nie zalegają w żołądku. Pamiętaj, że decyzję o suplementacji i farmakologii należy skonsultować z lekarzem.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel