Cellulit i rozstępy – jak skutecznie im zapobiegać i leczyć?

2024-01-22
Cellulit i rozstępy – jak skutecznie im zapobiegać i leczyć?

Cellulit, czyli pomarańczowa skórka oraz rozstępy, widoczne jako wrzecionowate pasma, mogą stanowić poważny problem estetyczny. Pozbycie się ich wymaga też sporo wysiłku. Potrzebne są do tego nie tylko kosmetyki na rozstępy i cellulit, ale również zmiana stylu życia. Co zrobić, żeby o nich zapomnieć? Wykorzystaj wskazówki zawarte w poniższym artykule.

 

Cellulit i rozstępy – przyczyny i mechanizmy powstawania

Cellulit powstaje w wyniku nierównomiernego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Z wyglądu przypomina skórkę pomarańczy: na powierzchni skóry są obecne wgłębienia i pofałdowania. Zazwyczaj jest zlokalizowany na brzuchu, udach i pośladkach. Cellulit może dotykać osoby w różnym wieku oraz o odmiennej budowie ciała, również młode i szczupłe. Jakie są więc jego źródła? Najczęściej to predyspozycje genetyczne, siedzący tryb życia, zaburzenia hormonalne, nadwaga oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Pomarańczowa skórka występuje w kilku stopniach rozwoju, co determinuje m.in. jakie preparaty na cellulit będą odpowiednie.

Rozstępy to różowo-fioletowe (w początkowej fazie) lub perłowe (starsze zmiany) pasma, przypominające blizny. Powstają, kiedy w wyniku nadmiernego rozciągania, dochodzi do uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych skóry właściwej. Co może być ich przyczyną? Często jest to szybkie przybieranie na wadze: np. podczas ciąży lub budowania masy mięśniowej. W miejscu występowania rozstępów skóra jest pozbawiona gruczołów potowych i mieszków włosowych.

Preparaty na cellulit – skuteczne rozwiązania

Cellulit może nie być zauważalny w pierwszym stadium oraz rozwijać się powoli nawet przez lata. Na początku jest widoczny dopiero po ściśnięciu skóry (jako drobne grudki). W kolejnych etapach spadek elastyczności jest dobrze widoczny w pozycji stojącej i leżącej. W czwartym stadium tkanka przyjmuje nieregularną strukturę, trzęsie się, a także sprawia ból.

Walka z pomarańczową skórką jest najefektywniejsza, jeśli rozpocznie się ją po wystąpieniu pierwszych objawów. Działania powinny koncentrować się na rozbiciu tkanki tłuszczowej i poprawie krążenie. Często stosuje się w tym celu różnorodne kremy na cellulit. 

Kluczowe składniki w kremach na cellulit

Kosmetyki antycellulitowe mają za zadanie przeciwdziałać obrzękom, usprawniać przepływ krwi i limfy, pobudzać lipolizę oraz wzmacniać naczynia krwionośne. Jakie składniki wykazują takie działanie? Preparaty na cellulit zawierają m.in.:

  • kofeinę – pobudza mikrokrążenie, zwiększa metabolizm tłuszczowy,

  • witaminy A, C i E – poprawiają napięcie skóry, nawilżają i uszczelniają naczynia krwionośne,

  • L-karnitynę – wspiera proces rozkładu kwasów tłuszczowych,

  • algi – zawarte w nich witaminy i minerały poprawiają ukrwienie skóry,

  • bluszcz pospolity – redukuje obrzęki,

  • polifenole – usprawniają mikrokrążenie.

Wymienione substancje znajdują się zazwyczaj w kremach i peelingach na cellulit. W olejkach do masażu dominują z kolei wyciągi z pomarańczy, imbiru i cynamonu, które pomagają wygładzić skórę.

Kosmetyki na rozstępy i cellulit – holistyczne podejście

Pozbycie się defektów skórnych wymaga użycia różnych środków. Warto pamiętać, że kosmetyki na rozstępy i cellulit powinny być przede wszystkim stosowane regularnie i systematycznie. Sama kosmetyka nie sprawi też cudów, jeśli nie zatroszczysz się o swoją dietę i aktywność fizyczną. Kluczowe jest bowiem, aby nie tylko zmniejszyć ich widoczność, ale też zlikwidować przyczynę powstania. 

Kombinacja kremów i innych kosmetyków

Pierwszym krokiem w kierunki redukcji rozstępów i cellulitu jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Jakiego rodzaju specyfiki warto włączyć do rutyny pielęgnacyjnej? 

  • peelingi do ciała – kawowy, solny lub cukrowy wygładzi skórę, usprawni mikrokrążenie oraz poprawi wchłanianie substancji aktywnych z innych kosmetyków,

  • preparaty na ujędrnienie – balsam, olejek lub krem o właściwościach napinających i uelastyczniających,

  • sera modelujące – stymulujące proces rozkładu kwasów tłuszczowych.

Ppeeling wykonuj dwa razy w tygodniu: regularne złuszczanie martwego naskórka sprawi, że skóra będzie aksamitnie gładka. Lżejsze kosmetyki na rozstępy i cellulit aplikuj rano (np. balsam ujędrniający), zaś silniejsze i bardziej skoncentrowane formuły (np. serum) na noc.

kosmetyki_na_rozstepy_i_cellulit

Masaże i ich rola w redukcji cellulitu i rozstępów

Masaże to doskonały sposób na poprawę ukrwienia, wzmocnienie oraz ujędrnienie skóry. Najlepiej wykonywać je po kąpieli, zanim nałożysz preparaty na ujędrnienie. Możesz wykorzystać do masażu dodatkowe akcesoria, np.:

  • rękawicę z juty,

  • szczotkę z naturalnego włosia,

  • masażer z wypustkami,

  • chińskie bańki.

Rozpocznij masaż od dolnych partii ciała, wykonując posuwiste ruchy ku górze (w kierunku przepływu limfy). Poświęcaj najwięcej uwagi miejscom, na których masz cellulit lub rozstępy. Zabieg powinien trwać ok. 15 min. 

Rola diety i aktywności fizycznej w zwalczaniu cellulitu

Zmiana codziennych nawyków to podstawa, jeśli chcesz nie tylko zmniejszyć widoczność celullitu, ale też zapobiec jego dalszemu rozwojowi. Bez tego nawet najlepsze kremy na cellulit nie spełnią swojego zadania. Jak ma to wyglądać w praktyce?

  • na talerzu powinny lądować warzywa, ryby, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze,

  • odstaw słodycze, słone przekąski, fastfoody, napoje gazowane, kawę i alkohol,

  • pij wodę niegazowaną (2 l dziennie),

  • uprawiaj sport przynajmniej 4 razy w tygodniu po 40 min.

Zwróć też uwagę na odzież. Obcisłe spodnie mogą zaburzać mikrokrążenie, potęgując problem cellulitu.

Budowanie elastyczności skóry, czyli jak działają preparaty na ujędrnienie

Poprawa elastyczności skóry to najważniejsza kwestia w profilaktyce rozstępów. Pomogą w tym zaś preparaty na ujędrnienie w postaci balsamów, kremów lub olejków. Na czym polega ich działanie? Zawarte w nich substancje stymulują produkcję kolagenu, nawilżają i odżywiają skórę oraz wzmacniają jej strukturę. Są to zazwyczaj naturalne oleje (np. jojoba, z awokado, masło shea) i witaminy (np. A i E). Elastyczna skóra jest mniej podatna na występowanie rozstępów, dlatego warto zadbać o nią jeszcze zanim pojawią się ich objawy.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel