Dlaczego filtr UVA/UVB jest ważny – znaczenie szerokospektralnej ochrony

2024-05-21
Dlaczego filtr UVA/UVB jest ważny – znaczenie szerokospektralnej ochrony

Piękna, złocista opalenizna dodaje urody, dlatego większość osób chce ją posiadać. Jeśli Ty także lubisz się wylegiwać na słońcu, pamiętaj o tym, aby stosować regularnie kremy przeciwsłoneczne. Takie kosmetyki chronią Twoją skórę przed promieniami UVA i UVB, jednocześnie umożliwiając jej zbrązowienie, po prostu trwa to nieco dłużej. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i przekonaj się, jaki filtr do opalania wybrać i dlaczego warto!

Podstawy ochrony przeciwsłonecznej

Na wakacjach w słonecznym kraju czy po prostu w trakcie pogodnego weekendu nad jeziorem szybko złapiesz piękną opaleniznę. Tempo opalania jest uzależnione od Twojej karnacji i pory dnia, jednak niezależnie od tych czynników musisz mieć na uwadzę, że ta czynność ma swoje konsekwencje. Nie musisz na szczęście całkowicie rezygnować z posiadania brązowej skóry, wystarczy podejść do tego z głową. Przede wszystkim zainwestuj w dobre kremy z filtrem, a także:

  • unikaj zbyt długiej ekspozycji na słońcu w godzinach od 12 do 17,

  • zadbaj o nakrycie głowy np. kapelusz lub czapkę z daszkiem,

  • noś odzież zakrywającą ciało, zrobioną z lekkich, przewiewnych tkanin, np. lnu. 

Co to są promienie UVA i UVB?

Słońce docierające do ziemi emituje dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego, które różnią się przede wszystkim długością fali, a także sposobem działania na człowieka, a dokładnie na jego skórę. UVA są dłuższe (od 320 do 400 nanometrów), przez co są w stanie dotrzeć do głębszych warstw tkanki skórnej. Stanowią też jeden z głównych czynników przyspieszających proces starzenia się skóry i są obecne przez cały rok, przenikając przez chmury czy nawet okna. 

Ze względu na krótszą długość fali promienie UVB działają przede wszystkim na naskórek. To właśnie one odpowiadają za częste poparzenia, z jakimi zmagasz się, kiedy narazisz się na zbyt długą ekspozycję na słońce. Wyróżnia je dodatkowo zmienne natężenie, działają bowiem bardziej intensywnie w sezonie wiosenno letnim, szczególnie między godziną 12 a 17. Oba rodzaje promieniowania UV uszkadzają DNA i mogą powodować groźne zmiany skórne. 

Jak działają filtry przeciwsłoneczne?

W profilaktyce oparzeń słonecznych i innych nieprzyjemnych dolegliwości stosuj dobrze dobrane kosmetyki! Kremy z filtrem do opalania w zależności od swojego składu mają nieco inne działanie. Preparaty bazujące na podstawowych składnikach chemicznych, takich jak dwutlenek tytanu i tlenek cynku odbijają promieniowanie od skóry, tym samym blokując promienie UV. Z kolei produkty przeciwsłoneczne zawierające awobenzon czy oktinoksat absorbują promieniowanie i dodatkowo wyróżniają się lżejszą konsystencję. 

Skutki ekspozycji na promienie UVA i UVB

Z pewnością poparzenia skórne są bardzo nieprzyjemne, jednak to nie jedyna konsekwencja zbyt długiej ekspozycji na słońcu. Regularne, zbyt intensywne opalania może prowadzić do nadmiernej absorpcji UVA, a w rezultacie do:

  • pojawiania się zmarszczek i utraty elastyczności skóry,

  • zwiększonego ryzyka wystąpienia nowotworu (czerniaka),

  • wystąpienia reakcji alergicznej (fotouczulenie),

  • tłumienia reakcji układu odpornościowego skóry.

Promienie UVB również mogą powodować czerniaka, wspomniane wyżej oparzenia, a także zjawisko fotodermatozy.

Korzyści z używania kremów z filtrem

Oczywiście podstawową zaletą stosowania kosmetyków przeciwsłonecznych jest profilaktyka wyżej wymienionych dolegliwości. Jednak to nie jedyne powody, dla których warto sięgać po kremy z filtrem do opalania! Takie preparaty bardzo dobrze nawilżają Twoją skórę, co ogranicza ryzyko jej nieestetycznego złuszczania. Dodatkowo powinny po nie sięgać wszystkie osoby, które mają tatuaże i chcą je skutecznie chronić przed blaknięciem pod wpływem promieni UV. 

filtr_do_opalania_Tabletka

Jak stosować kremy przeciwsłoneczne?

Na naszej szerokości geograficznej od początku maja do końca września promienie UV działają szczególnie intensywnie. Z tego powodu w tym okresie nie powinno się wychodzić z domu bez posmarowania twarzy i odsłoniętych części ciała odpowiednio dobranym filtrem do opalania. Kremy musisz koniecznie stosować, przebywając na dworze w skąpym stroju, np. kąpielowym. Kosmetyk rozprowadzaj na całej skórze zawsze po wyjściu z wody i unikaj ponownej kąpieli, zanim uprzednio nałożona warstwa nie zostanie całkowicie wchłonięta. 

Na co zwrócić uwagę wybierając filtr przeciwsłoneczny?

Wskaźnik SPF, który widnieje na opakowaniu każdego tego typu kosmetyku, jest kluczowym aspektem w trakcie zakupów. Służy on do określenia zdolności filtra do ochrony Twojej skóry przed promieniowaniem UVB. Im wyższa liczba, tym lepsze zabezpieczenie przed konsekwencjami opalania. Chociaż masz do wyboru kremy przeciwsłoneczne typu 10 czy nawet niższe, lepiej postawić na co najmniej nr 30. Nadal umożliwią one brązowienie skóry, jednak w odpowiednio wolnym tempie, które jest po prostu bezpieczniejsze. 

Praktyczne wskazówki dotyczące aplikacji

Chcesz, żeby stosowany kosmetyk przeciwsłoneczny rzeczywiście chronił przed promieniowaniem? Zadbaj o jego prawidłową aplikację! Kremy z filtrem do opalania należy rozsmarowywać równomiernie na tych częściach ciała, które nie są zakryte odzieżą. Unikaj zbyt grubych warstw i wklepuj starannie nadmiar preparatu, aż do jego całkowitego wchłonięcia. Zadbaj też o właściwą pielęgnację skóry, regularnie robiąc peelingi, dzięki czemu substancje absorbujące promienie UV będą wnikać w głąb tkanki skórnej, zapewniając jej lepszą ochronę. 

Nowe technologie i innowacje w filtrach przeciwsłonecznych

Branża kosmetyczna nieustannie zaskakuje nowościami, które wprowadzają zupełnie nową jakość do popularnych preparatów pielęgnacyjnych. Również kremy przeciwsłoneczne są nieustannie udoskonalane, tak aby jeszcze lepiej chronić Twoją skórę przed promieniami UV. Jedną z takich nowinek są fotostabilne filtry do opalania, które działają tak samo dobrze nawet pod wpływem wysokiej temperatury. Na rynku pojawiły się także kosmetyki oparte na nanotechnologii, które zbudowane są z niezwykle drobnych cząstek. Ich zaletą jest równomierne, łatwe rozprowadzanie na ciele.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
pixel