Jak pielęgnować dłonie i paznokcie zimą?

2023-11-20
Jak pielęgnować dłonie i paznokcie zimą?

Zima to trudny czas dla dłoni oraz paznokci. Mróz i typowe dla tej pory roku zjawiska atmosferyczne negatywnie wpływają na ich wygląd, a także powodują dyskomfort. Dlatego, należy zwrócić na nie szczególną uwagę, dbając o odpowiednią pielęgnację. Co to oznacza w praktyce? I czy warto stosować zimowe kremy do rąk? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

 

Jak zimno wpływa na skórę rąk i paznokcie?

Skóra dłoni jest delikatna i podatna na podrażnienia. Wynika to z jej budowy: znajduje się na niej niewiele gruczołów łojowych, co powoduje, że posiada cienki płaszcz hydrolipidowy. Skóra szybko się odwadnia, a naturalna, tłuszczowa warstwa ochronna znika po każdym myciu rąk. Pozbawione niej dłonie są narażone na kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, których zimą nie brakuje.

Ujemne temperatury oraz wiatr sprzyjają odwodnieniu skóry, w efekcie czego staje się ona sucha i szorstka w dotyku. Możliwe są też zaczerwienienia, uczucie pieczenia, a nawet łuszczenie i pękanie naskórka. Mróz pozostaje nie bez wpływu także na paznokcie: skórki zaczynają się zadzierać, a płytka robi się coraz cieńsza i łamliwa. Z tego powodu warto przejrzeć swoją kosmetyczkę i sprawdzić, czy stosowane do tej pory kosmetyki do paznokci i skóry dłoni będą dobre także podczas zimowych miesięcy.

Sposoby pielęgnacji rąk zimą

Zimową pielęgnację skóry dłoni należy rozpocząć od zaopatrzenia się w rękawiczki. Mając je na sobie, zapobiegniesz zbytniemu ochłodzeniu rąk, które może spowodować odwodnienie naskórka. Trzeba też pamiętać, że raz przemarznięta skóra powoduje długotrwałe problemy. Aby je naprawić, nie wystarczą same kremy do rąk, ale niezbędna będzie regularna pielęgnacja odbudowująca warstwę hydrolipidową.

Kolejną sprawą, o którą warto się zatroszczyć w okresie jesienno-zimowym jest używanie odpowiednich produktów do mycia rąk. Silne detergenty będą dodatkowo wysuszać skórę, prowadząc do zwiększenia wrażliwości na mróz. Jak wybrać mydło do rąk na zimę? Dobrze, żeby posiadało neutralny odczyn, podobny do pH skóry (5,5). W jego składzie powinny znajdować się substancje nawilżające i natłuszczające, takie jak naturalne oleje. Podczas mycia, lepiej używać ciepłej, ale nie gorącej wody. Osuszanie ma zaś odbywać się delikatnie, bez mocnego pocierania. Następnie można przejść do kolejnych kroków, czyli ochrony, regeneracji i pielęgnacji.

Ochrona

Ochrona dłoni to nic innego, jak kremy do rąk, które nakłada się po każdym ich umyciu. Główne zadania takich kosmetyków to:

  • zmniejszanie parowania wody z naskórka,

  • odżywienie skóry,

  • zabezpieczenie przed utratą ciepła.

Krem do rąk na zimę powinien mieć bogatą, dość tłustą konsystencję. Dzięki temu nie tylko odżywi naskórek, ale też stworzy warstwę izolującą od środowiska zewnętrznego. Składniki, które mogą w tym pomóc to m.in. gliceryna, wazelina, witaminy A i E, masło shea i wosk pszczeli.

Ochronny krem do rąk warto stosować przed wyjściem na dwór oraz zawsze, kiedy skóra robi się sucha. Ważne jednak, żeby specyfik zawierał w składzie jak najmniej wody. Dlaczego? Nałożenie kremu nawilżającego przed kontaktem z mroźnym powietrzem tylko pogorszy kondycję skóry (naskórek wchłonie wodę, a pod wpływem zimna zacznie pękać).

Regeneracja

Zimą trzeba zadbać także o regenerację skóry. Jak to zrobić w przypadku dłoni? Raz w tygodniu warto wykonać złuszczający peeling, który usunie martwe komórki oraz poprawi wchłanianie składników odżywczych z pozostałych preparatów. Możesz zdecydować się na gotowy produkt lub przygotować własny peeling, łącząc drobnoziarnisty cukier (łyżeczka) z oliwą z oliwek (łyżka). Cały zabieg wygląda następująco:

  1. Zmywasz ze skóry zanieczyszczenia i pozostałości kosmetyków, stosując mydło do rąk.

  2. Aplikujesz grubą warstwę peelingu.

  3. Delikatnie masujesz dłonie przez kilka minut, wykonując okrężne ruchy.

  4. Spłukujesz peeling ciepłą wodą.

Po wykonaniu powyższych czynności wystarczy nałożyć krem lub odżywczą maseczkę. Peeling pomoże wygładzić skórę oraz pozostawi ją nawilżoną, a przy okazji poprawi mikrokrążenie. Wpłynie to na zwiększenie jej odporność na niskie temperatury.

Sposoby_pielegnacji_rak_zima

Pielęgnacja

Ostatni krok prowadzący do miękkiej i gładkiej skóry dłoni zimą to jej pielęgnacja. Stosowane w tym celu kosmetyki mają utrzymać właściwy poziom nawilżenia naskórka, a także go odżywić. Dobrym na to sposobem są kremy do rąk i maseczki zawierające witaminy oraz substancje przyspieszające odbudowę uszkodzeń skóry (np. pantenol i alantoina). Możesz używać ich na trzy, różne sposoby:

  • jako maseczkę na noc – grubą warstwę preparatu nakłada się przed pójściem spać,

  • jako odżywczy kompres – po aplikacji kremu lub maski, należy założyć na kwadrans foliowe rękawiczki,

  • jako produkt do masażu – kiedy posmarujesz dłonie kremem, wykonujesz odprężający masaż (okrężnymi ruchami masujesz każdy palec, następnie grzbiet, a na koniec spód dłoni).

Tego typu zabiegi pielęgnacyjne warto przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu. Wzmocnisz w ten sposób płaszcz hydrolipidowy i zadbasz o to, żeby ręce były gładkie i miękkie.

Czego potrzebują paznokcie, gdy temperatura spada?

Zimna aura jest również wyzwaniem dla paznokci. Co zrobić, żeby niskie temperatury nie potęgowały ich kruszenia? Podczas smarowania dłoni kremem, warto wmasowywać nieco produktu także w paznokcie (zwłaszcza w okalające je skórki). Na co dzień można też stosować odżywki utwardzające i wzmacniające, które stworzą na płytce ochronną warstwę, zabezpieczając przed ich łamaniem. Kosmetyki do paznokci to jednak nie wszystko. Na kondycję skóry i paznokci wpływa też sposób odżywiania. Zbilansowana dieta, obfitująca w witaminy i minerały oraz kwasy tłuszczowe, pomoże zadbać o piękny wygląd, a także zatroszczy się o dobre samopoczucie w zimowe, mroźne dni.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel