Jak unikać kłopotów trawiennych w okresie świątecznym – porady i triki
Polska kuchnia to bogactwo wyjątkowych potraw, które zachwycają niezwykłym smakiem i aromatem. Nie inaczej jest w trakcie świąt, kiedy na pięknie przystrojonych stołach lądują tradycyjne dania. Czasami trudno jest się powstrzymać przed spróbowaniem każdej z nich. Skutkiem może być zaś niestrawność, uczucie pełności oraz wzdęcia. Czy da się temu zapobiec? Dowiedz się, jak działają leki na wzdęcia i trawienie.
Spis treści
- Zasady zdrowego odżywiania podczas świąt
- Proste sposoby na uniknięcie niestrawności
- Jak poradzić sobie, gdy pojawi się problem?
- Leki na trawienie – praktyczne wskazówki
- Ochrona trzustki i wątroby w czasie świąt
- Jak poradzić sobie z problemem wzdęć?
- Zdrowe nawyki żywieniowe po świętach
Zasady zdrowego odżywiania podczas świąt
Święta to czas rodzinnych spotkań i wspólnego biesiadowania. Ich obchody często koncentrują się wokół suto zastawionych stołów, które niemal uginają się pod ciężarem smakowitych potraw. Pokusa spożycia zbyt dużej ilości jedzenia jest więc ogromna. Dlatego, zanim zaopatrzysz się w leki na trawienie, spróbuj zastosować się do zasad zdrowego odżywania. A dokładniej:
-
spożywaj małe porcje, jedz powoli i dokładnie przeżuwaj każdy kęs (pobudzisz do pracy enzymy trawienne);
-
postaraj się, aby świąteczne spotkania przy stole odpowiadały porom posiłków (śniadanie, obiad, kolacja);
-
zwiększ ilość wypijanej wody niegazowanej (pomaga zapobiec zaparciom);
-
unikaj alkoholu i słodkich napojów gazowanych (zaburzają proces wydzielania soku żołądkowego);
-
włącz w harmonogram dnia aktywność fizyczną, choćby krótki spacer z rodziną.
Warto zastosować powyższe zasady już od Wigilii. Nie siadaj do stołu z pustym żołądkiem, ale zjedz zdrowe śniadanie i obiad. Przygotujesz w ten sposób układ trawienny do obfitej kolacji.
Proste sposoby na uniknięcie niestrawności
Na polskich, świątecznych stołach znajduje się wiele ciężkostrawnych potraw. Są to często dania smażone i tłuste, które mocno obciążają układ pokarmowy. W jaki sposób? Wydłużają czas obecności posiłku w żołądku, spowalniając trawienie oraz powodując uczucie ciężkości. Efektem może być też niesprawność, czyli ograniczenie zdolności trawiennych.
Słaba reakcja układu pokarmowego może objawiać się poprzez m.in. bóle brzucha, skurcze żołądka, uczucie pieczenia w przełyku i żołądku, a także wzdęcia oraz nudności. Może to utrudniać świętowanie, dlatego niektórzy już wcześniej zaopatrują się w leki na trzustkę i wątrobę oraz trawienie. Lepszym pomysłem jest jednak próba uniknięcia nieprzyjemności poprzez:
-
zmniejszenie ciężkości dań (pieczenie zamiast smażenia, zminimalizowanie ilości tłuszczu, zwiększenie porcji warzyw);
-
zastosowanie ziół znanych z dobroczynnego działania na układ pokarmowy, takich jak majeranek, rozmaryn, tymianek i kminek;
-
pilnowania, aby spożywane porcje nie były zbyt duże.
I przede wszystkim słuchaj swojego organizmu. Nie najadaj się więc na zapas i rób odpowiednie przerwy między posiłkami, aby mieć czas na regenerację.
Jak poradzić sobie, gdy pojawi się problem?
Co zrobić, jeśli nie uda się uniknąć problemów wynikających z przejedzenia? Kiedy pojawią się pierwsze dolegliwości, można wypróbować domowe sposoby, takie jak picie naparów ziołowych (np. z mięty pieprzowej lub rumianku), przyspieszających trawienie oraz usprawniających perystaltykę jelit. Co jeszcze możesz zrobić? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat preparatów, takich jak leki na wzdęcia.
Leki na trawienie – praktyczne wskazówki
Problemy trawienne nie są mile widziane przy świątecznym stole. Chcąc się ich pozbyć, możesz zastanawiać się nad tym, jak działają leki na trawienie. Ich zadaniem jest normalizacja wydzielania soków trawiennych oraz umożliwienie szybkiego trawienia, a w efekcie uregulowanie pracy układu pokarmowego.
Pod tą nazwą kryją się zarówno preparaty ziołowe, jak i zawierające inne, chemiczne substancje czynne. Są to także leki przyspieszające metabolizm oraz zapobiegające zaparciom. Mogą być dostępne w formie kropli, kapsułek, herbatek. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba pamiętać o konieczności dokładnego zapoznania się z ulotką lub skonsultowania ze specjalistą. Każdy lek może wywoływać działania niepożądane, a także posiada listę przeciwwskazań do stosowania.
Ochrona trzustki i wątroby w czasie świąt
Przejedzenie jest wyzwaniem również dla narządów układu pokarmowego. Dlatego mogą pojawić się trudności z prawidłowym funkcjonowaniem wątroby i trzustki.
Jak ochronić trzustkę i wątrobę przy świątecznym stole? Należy stosować się do zasad zdrowego odżywiania oraz unikać tłustych, ciężkostrawnych potraw. Ze względu na to, jak ważne funkcje pełnią te narządy, warto zatroszczyć się o nie w szczególny sposób. Co mogą na to poradzić leki na trzustkę i wątrobę? Ich celem jest pobudzenie wydzielania żółci oraz przyspieszenie wydalania szkodliwych substancji. W razie, kiedy dolegliwości są silne lub nie ustępują, trzeba skonsultować się z lekarzem.
Jak poradzić sobie z problemem wzdęć?
Wzdęcia często są opisywane jako uczucie rozpierania i bulgotania w brzuchu. Pojawiają się, kiedy gazy jelitowe wypełniają brzuch, przez co staje się nabrzmiały, powodując uczucie dyskomfortu. Jak sobie z tym poradzić? Zanim sięgniesz po leki na wzdęcia:
-
idź na krótki spacer,
-
napij się wody,
-
wypij napar ziołowy (np. z mięty pieprzowej, kopru włoskiego, imbiru).
W pozbywaniu się wzdęć pomocna będzie lekkostrawna dieta i aktywność fizyczna, dlatego warto zwrócić na nie uwagę także w trakcie świąt.
Zdrowe nawyki żywieniowe po świętach
Święta to szczególny czas, który łączy się też ze spożywaniem pysznych potraw. Na niektóre czeka się cały rok, dlatego czasami trudno jest zachować umiar w jedzeniu. Jeśli chcesz zapobiec problemom trawiennym, spróbuj jednak podejść do tej kwestii odpowiedzialnie. Pamiętaj, że zdrowe nawyki należy stosować przez cały rok. Dbaj o siebie, a może leki na trawienie nie będą już potrzebne!