Różne rodzaje kaszlu i jak sobie z nimi radzić

2023-08-09
Różne rodzaje kaszlu i jak sobie z nimi radzić

Każdy z nas doskonale wie, jak wygląda i brzmi kaszel. Ten odruch obronny organizmu pojawia się fizjologicznie i najczęściej jest związany z infekcją górnych dróg oddechowych. Istnieją różne rodzaje tego objawu, dzieli się go m.in. na mokry i suchy. Sprawdź, skąd bierze się ten nieprzyjemny symptom i w jaki sposób skutecznie z pozbyć się problemu – naturalnie i przy pomocy preparatów (np. tabletek) na kaszel. Odpowiada ekspert z apteki internetowej Tabletka.pl.

 

Jakie rodzaje kaszlu wyróżniamy?

Zarówno u dzieci, jak i dorosłych czasem występuje kaszel – czyli odruch obronny organizmu, podczas którego drogi oddechowe oczyszczają się. Wytwarza się wysokie ciśnienie, które powoduje wyrzucenie powietrza oraz wydzieliny czy ciał obcych (np. pyłków). Jednocześnie słychać głośny, charakterystyczny dźwięk. Kaszel najczęściej dzieli się ze względu na charakter. Może być:

  • suchy – bez żadnej wydzieliny,

  • mokry (inaczej także: produktywny) – z wydzieliną.

Odkrztuszana plwocina może się różnić w zależności od przyczyny. Czasami jest ropna (ma zielonkawy lub żółtawy kolor). Innym razem ma charakter śluzowy (białawy), przezroczysty lub krwisty. Zwykle jest dość gęsta i lepka, może być nieprzyjemna w smaku.

Specjaliści zwracają uwagę, że charakter kaszlu nie zawsze wiąże się z rodzajem jednostki chorobowej (konkretna choroba może objawiać się zarówno obecnością wydzieliny, jak i jej brakiem). Z tego powodu jednym z ważniejszych kryteriów diagnostycznych jest czas trwania. Kaszel może być:

  • ostry – trwa mniej niż 3 tygodnie,

  • podostry – trwa od 3 do 8 tygodni,

  • przewlekły – trwa więcej niż 8 tygodni.

Najczęstsze przyczyny kaszlu

Wbrew pozorom diagnostyka kaszlu to problem dość złożony. Lekarz musi wziąć pod uwagę różne czynniki, czasami też zlecić dodatkowe badania. Jakie są najczęstsze przyczyny tego nieprzyjemnego symptomu?

Kaszel ostry zwykle występuje u osób, które:

  • mają infekcję górnych dróg oddechowych (wirusową lub bakteryjną),

  • zmagają się z alergią,

  • zakrztusiły się i próbują pozbyć się ciała obcego,

  • mają zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Co ciekawe, badania wskazują, że objaw pojawia się u ok. 40-50% osób z infekcją górnych dróg oddechowych. Najczęściej w takiej sytuacji trwa do 2 tygodni.

Wśród przyczyn kaszlu przewlekłego znajdują się z kolei takie problemy zdrowotne jak:

  • przewlekły katar, np. związany z alergią czy chorobą zatok,

  • stosowanie niektórych leków,

  • astma,

  • powikłania po infekcji dróg oddechowych,

  • podrażnienie dróg oddechowych, np. związane z pracą w szkodliwych warunkach,

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc,

  • palenie papierosów,

  • nowotwór płuc.

Kaszel podostry najczęściej ma charakter suchy i jest zwykle pozostałością po infekcji. W większości przypadków mija, gdy nabłonek dróg oddechowych ulegnie regeneracji.

Metody leczenia kaszlu

Chociaż kaszel to powszechny objaw, najlepiej skonsultować go z lekarzem – szczególnie jeśli występuje razem z innymi objawami, zmienia charakter lub nasila się mimo leczenia. Specjalista zdiagnozuje przyczynę problemu i zaleci dalsze postępowanie, np. przepisze konkretne preparaty czy skieruje na badania.

Są również takie problemy zdrowotne, które wymagają pilnej interwencji lekarskiej, a czasem nawet wezwania pogotowia. Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, jeśli oprócz kaszlu wstępują:

  • krwioplucie lub odkrztuszanie różowej wydzieliny,

  • zasinienie, m.in. twarzy,

  • duszności, problemy z oddychaniem,

  • utknięcie ciała obcego i brak możliwości odkrztuszenia,

Jak leczyć kaszel? To zależy przede wszystkim od przyczyny problemu. Właśnie dlatego tak istotny jest kontakt ze specjalistą, który bierze pod uwagę mnóstwo czynników.

leczenie-kaszlu

Leczenie przyczynowe

Pamiętaj, że kaszel nie jest jednostką chorobową – to objaw innego problemu zdrowotnego. Głównym celem leczenia jest więc usunięcie przyczyny. Gdy zostanie wyeliminowana, powinien ustąpić również ten nieprzyjemny symptom.

Lekarz bierze pod uwagę m.in. czas trwania, obecność wydzieliny, wydawany dźwięk, częstotliwość, dodatkowe objawy czy porę, w której obserwuje się największe nasilenie. Czasem zleca również dodatkowe badania, np. RTG płuc czy badania krwi. Na tej podstawie dobiera leki, suplementy oraz inne sposoby leczenia (np. fizjoterapię, operację).

Preparaty na kaszel

Chociaż ten objaw jest męczący, w wielu przypadkach jest również potrzebny – w ten sposób organizm pozbywa się zalegającej wydzieliny, ciał obcych czy zanieczyszczeń. Preparaty na kaszel, których zadaniem jest zahamowanie tego symptomu, są więc zalecane tylko w konkretnych przypadkach. Najczęściej chodzi o bardzo uporczywy, suchy kaszel, który utrudnia codzienne funkcjonowanie, np. jedzenie czy sen.

Syropy lub tabletki na kaszel zawierają zwykle takie substancje jak dekstrometorfan, kodeina czy butamirat. Mają postać preparatów stworzonych z myślą o likwidacji objawu, czasem znajdują się też w składzie ogólnych leków przeciw przeziębieniu.

W przypadku kaszlu mokrego stosuje się środki ułatwiające odkrztuszanie, które mogą mieć postać tabletek (również do ssania), syropów czy roztworów. Zawierają m.in. chlorowodorek bromoheksyny.

Domowe sposoby walki z kaszlem

Łagodzenie kaszlu suchego i ułatwienie odkrztuszania wydzieliny jest też możliwe dzięki domowym sposobom. Wśród nich warto wymienić chociażby nawilżanie powietrza czy stosowanie inhalacji. Działanie przeciwkaszlowe przypisuje się też niektórym substancjom, takim jak miód, syrop z cebuli, prawoślaz czy syrop sosnowy.

Męczy Cię uporczywy kaszel – kiedy zwrócić się do lekarza?

Zwykle kaszel pojawia się mimowolnie, trudno więc nad nim zapanować. To jeden z objawów różnych chorób, m.in. infekcji, astmy czy nawet nowotworu. Pamiętaj więc, aby skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli kaszel zmienia charakter lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Dzięki temu szybciej wyeliminujesz przyczynę problemu i tę nieprzyjemną dolegliwość.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel