Sekrety kremów pod oczy – czego szukać w ich składzie?

2023-10-16
Sekrety kremów pod oczy – czego szukać w ich składzie?

Wśród produktów przeznaczonych do pielęgnacji twarzy prym wiodą dermokosmetyki pod oczy. Bazują one na substancjach aktywnych o działaniu nawilżającym, regenerującym oraz zmniejszającym widoczność drobnych zmarszczek. Ich regularne stosowanie sprawia, że skóra odzyskuje młodzieńczy blask i wypoczęty wygląd. Dlaczego dbanie o tę wrażliwą część twarzy jest tak istotne? Jakie składniki zawierają kremy pod oczy i jak dobrać kosmetyk odpowiedni do własnych potrzeb? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zawarliśmy w tekście.

 

Dlaczego pielęgnacja skóry okolic oczu jest ważna?

Starzenie się jest naturalnym procesem związanym ze zmniejszeniem stężenia kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny w skórze. Po dwudziestym piątym roku życia fibroblasty stają się mniej aktywne, co sprawia, że naskórek traci elastyczność i jest niedostatecznie nawodniony. Pierwsze zmarszczki często pojawiają się wokół oczu, gdyż skóra tej okolicy cienka i pozbawiona gruczołów łojowych. Dodatkowo nieustanne wytężanie narządu wzroku sprawia, że włókna kolagenowe rozciągają się, a ich napięcie ulega obniżeniu.

Kompleksowa pielęgnacja skóry okolic oczu powinna obejmować nie tylko regularne stosowanie właściwie dobranych dermokosmetyków. Aplikacja kremów przeciwzmarszczkowych i nawilżających jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zmian jest bardzo ważna, ale kluczowe znaczenie ma też zmiana stylu życia. Mamy tu na myśli przede wszystkim redukcję stresu, prawidłowe odżywianie, wysypianie się, unikanie zadymionych i zakurzonych pomieszczeń oraz dbanie o prawidłowe nawodnienie.

Kluczowe składniki w kremach pod oczy

Właściwa pielęgnacja w przypadku skóry wokół oczu powinna być skoncentrowana na nawilżeniu i regeneracji. Dlatego w kosmetykach warto szukać związków aktywnych o działaniu odbudowującym fizjologiczną warstwę hydrolipidową, pomagającym wiązać wodę w naskórku oraz pozostawiające na jego powierzchni ochronną warstwę zapobiegającą odwodnieniu. Dobrze nawodniona skóra funkcjonuje prawidłowo, jest sprężysta i wygląda zdrowo. Dermokosmetyki pod oczy często zawierają też substancje odmładzające, które zmniejszają widoczność niewielkich linii i zmarszczek, ujednolicają koloryt cery oraz poprawiaj jej ogólny wygląd. Związki te aplikowane bezpośrednio na twarz pomagają w wygładzeniu i uelastycznieniu skóry, zmniejszeniu przebarwień oraz w pobudzeniu aktywności fibroblastów.

Nawilżacze i antyoksydanty

Do składników powszechnie stosowanych w kremach pod oczy należą substancje o właściwościach nawilżających oraz antyoksydacyjnych. Do tej pierwszej grupy należą humektanty, które charakteryzują się zdolnością wiązania wody. Ich zadaniem jest zapobieganie zbyt niskiemu poziomowi wilgoci, który zaburza funkcjonowanie komórek i przyczynia się do degeneracji włókien kolagenowych. Najbardziej znanym związkiem nawilżającym jest kolagen, który występuje naturalnie w skórze właściwej i odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia. Jeśli chodzi o antyoksydanty, neutralizują one szkodliwe działanie wolnych rodników i chronią naskórek przed niekorzystnym wpływem promieniowania słonecznego. Do silnych przeciwutleniaczy należą m.in. witaminy A, C i E.

Jak_dobrac_krem_pod_oczy

Peptydy

Do ważnych komponentów występujących w dermokosmetykach pod oczy należą również peptydy. Biologicznie czynne sekwencje aminokwasów korzystnie wpływają na wzrost aktywności fibroblastów, zwiększenie syntezy kolagenu oraz wygładzenie zmarszczek. Związki te mają wielokierunkowe działanie. Poza właściwościami odmładzającymi mogą też zmniejszać produkcję melaniny, inicjować procesy wewnątrzkomórkowe, a nawet transportować w głąb skóry składniki odżywcze.

Retinol

Przeznaczone do codziennego stosowania kremy pod oczy często bazują na retinolu, czyli najbardziej aktywnej postaci witaminy A. Związek ten uczestniczy w różnicowaniu komórek, regulacji procesów związanych ze złuszczaniem naskórka, a także w redukowaniu szkodliwego wpływu wolnych rodników. Dermokosmetyki najczęściej zawierają retinol w postaci palmitynianu lub beta-karotenu. Obie formy mają zdolność wnikania w głąb naskórka, zwiększania liczby fibroblastów oraz wzmacniania intensywności syntezy kolagenu. Stosowanie ich w odpowiednich ilościach pomaga w wygładzeniu drobnych linii i zmarszczek, przywróceniu właściwego splotu włóknom kolagenowym oraz w poprawieniu jędrności i gęstości skóry.

Kwas hialuronowy

Zbawienny wpływ na kondycję skóry dojrzałej ma także kwas hialuronowy. Kremy pod oczy bardzo często zawierają ten naturalny związek wchodzący w skład tkanki łącznej, ponieważ wykazuje on właściwości higroskopijne i jest w stanie wiązać duże ilości wody. Wraz z wiekiem ilość tej substancji w skórze maleje, przez co traci ona sprężystość i dochodzi do powstawania zmarszczek. Dermokosmetyki nawilżające z tym składnikiem dogłębnie i długotrwale nawilżają skórę wokół oczu, wzmacniają fibroblasty odpowiedzialne za odbudowę kolagenu i elastyny, a także chronią i regenerują naturalną barierę hydrolipidową naskórka. Regularne stosowanie kwasu hialuronowego pomaga w przywróceniu optymalnego poziomu nawodnienia oraz zachowaniu młodego wyglądu skóry.

Jak dobrać krem pod oczy odpowiedni do swojej skóry?

Do codziennej pielęgnacji najlepiej sprawdzi się krem pod oczy o lekkiej formule, cechujący się odpowiednią konsystencją oraz starannie dobraną kompozycją składników aktywnych. Wybierając dermokosmetyk, należy kierować się przede wszystkim potrzebami skóry, jej kondycją oraz wiekiem. By cieszyć się młodzieńczym wyglądem jak najdłużej, warto rozważyć sięgnięcie po produkt z peptydami, nawilżaczami oraz antyoksydantami. Nie należy też zapominać o prawidłowej aplikacji preparatu. Kremy pod oczy powinny być nakładane poniżej linii dolnych rzęs. Niewielką ilość kosmetyku można również wmasować w okolice łuku brwiowego.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel