Sezon na katar rozpoczęty – jak skutecznie sobie z nim poradzić?

2023-09-13
Sezon na katar rozpoczęty – jak skutecznie sobie z nim poradzić?

Wraz z nastaniem pierwszych chłodniejszych dni co roku powraca problem kataru. Zaczerwieniony, bolesny nos i wypływająca z niego wydzielina skutecznie potrafią uprzykrzyć życie, zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Sprawdź, jak możesz poradzić sobie z tym problemem. Zapoznaj się z najskuteczniejszymi sposobami na walkę z nieżytem nosa, wprowadź je w życie, naucz się wybierać najlepsze leki na katar wychodzić obronną ręką z sezonu infekcyjnego.

 

Poznaj przyczyny i objawy kataru

Aby poradzić sobie z katarem, w pierwszej kolejności dobrze jest określić jego przyczynę. Do czynników, które najczęściej powodują objawy związane z nieżytem błony śluzowej nosa, należą:

  • wirusy (rhinowirusy, coronawirusy, adenowirusy),

  • bakterie,

  • alergie.

Pierwszy przypadek jest zdecydowanie najczęściej spotykany. Aby zarazić się infekcją wirusową objawiającą się katarem, wystarczy przebywać w pobliżu zakażonej osoby, która kicha albo wymienić z nią uścisk dłoni. W podobny sposób można złapać również katar bakteryjny, chociaż w praktyce występuje on zdecydowanie rzadziej. Za ogromną większość zakażeń odpowiadają wirusy. Coraz więcej osób uskarża się również na katar alergiczny, który skutecznie utrudnia im życie przez większą część roku. W związku z tym, że za objawy z nim związane odpowiadają alergeny, nie można się nim zarazić od innych osób. 

Zależnie od czynnika, który odpowiada za jego powstanie, zapalenie błony śluzowej może przybierać różne formy. Do objawów, które najczęściej mu towarzyszą, należą:

  • zwiększona produkcja wydzieliny przez błonę śluzową nosa,

  • kichanie,

  • uczucie zatkanego nosa,

  • utrudnione oddychanie,

  • ból głowy,

  • drapanie w gardle,

  • problemy ze smakiem i węchem,

  • pogorszone samopoczucie.

Niektórzy chorzy obserwują u siebie tylko część z tych symptomów, u innych choroba rozwija się w pełni i doskwiera zdecydowanie bardziej.

Najlepsze sposoby na katar u dzieci i dorosłych

Kiedy wiesz już, co powoduje katar i jakie są jego najczęściej spotykane objawy, możesz zacząć skutecznie z nim walczyć. Podstawa to regularna i staranna higiena nosa. Niektóre z popularnych sposobów sprawdzą się w przypadku każdego nieżytu, inne przynoszą najlepsze efekty tylko przy konkretnym jego rodzaju. Zapoznaj się ze wszystkimi, a nigdy już nie będziesz miał wątpliwości, jak działać, kiedy następnym razem poczujesz charakterystyczne drapanie w nosie. 

Infekcyjny nieżyt nosa – domowe sposoby i leki na katar

Jeśli za katar odpowiedzialna jest infekcja, w pierwszej kolejności możesz wykorzystać domowe sposoby. Do najpopularniejszych należy, chociażby gałganek Aliny, czyli zawiniątko wykonane z materiału, wewnątrz którego znajdują się ząbki czosnku. Tak przygotowany pakunek zawiesza się w pokoju, w którym śpi chory. Największym atutem tej metody poza wysoką skutecznością jest to, że jest w pełni bezpieczna i można stosować ją nawet u najmłodszych. W przypadku niemowląt należy upewnić się tylko, czy maleństwo nie ma alergii na olejki eteryczne wydzielane przez czosnek i umieścić gałganek odpowiednio daleko od jego łóżeczka. Z myślą o nieco starszych dzieciach można przygotować domowy syrop z cebuli na miodzie.

Jeśli chodzi o apteczne preparaty na katar, zdecydowanie największą popularnością cieszą się krople do nosa w różnej formie. Osoby, które nie przepadają za tą formą aplikacji leku, mogą natomiast sięgnąć po tabletki na katar. 

Doskonałym uzupełnieniem domowych i farmakologicznych metod leczenia kataru spowodowanego infekcją są też nebulizacje. Do ich wykonania wystarczy zwykły domowy nebulizator oraz preparat do inhalacji. W początkowej fazie choroby zwykle jest to po prostu sól fizjologiczna, która bardzo skutecznie rozrzedza wydzielinę i umożliwia jej łatwiejsze wydmuchiwanie. 

sposoby_na_katar_u_dzieci_i_doroslych

Preparaty na katar zatokowy

W przypadku kataru zatokowego nie obędzie się bez leków, ponieważ jest on objawem zapalenia zatok. Często towarzyszą mu bóle głowy i okolic nosa. Zdecydowanie najwygodniejszy w użyciu w takiej sytuacji będzie spray na zatoki. Świetne efekty przynoszą również preparaty na katar w formie tabletek. Szybką ulgę w katarze zatokowym może przynieść także gorąca kąpiel lub prysznic, które pomogą rozluźnić zatoki, a dodatkowo nawilżą błonę śluzową nosa. W niektórych przypadkach konieczne będzie wprowadzenie do terapii również antybiotyku, ale o tym, czy rzeczywiście będzie to niezbędne, obowiązkowo powinien zadecydować lekarz. 

A co jeśli to alergia?

Osoby, które cierpią na alergię, w pierwszej kolejności powinny wykonać testy umożliwiające określenie, co konkretnie je uczula. Najprostszym sposobem na złagodzenie objawów jest bowiem unikanie kontaktu z alergenami. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli czynnikiem drażniącym są na przykład pyłki traw, trzeba by całkowicie zrezygnować z wychodzenia w domu w okresie pylenia, co z oczywistych względów jest mało realne. Czasem nie można też wskazać jednej, konkretnej substancji, która powoduje reakcję alergiczną, a to jeszcze bardziej komplikuje sytuację. Najlepiej zatem sięgnąć po preparaty, które działają objawowo, takie jak nawilżające krople do nosa i środki przeciwhistaminowe, na przykład w formie tabletek. 

Profilaktyka – jak uniknąć kataru w sezonie?

Aby objawy kataru nie uprzykrzały Ci życia, najlepiej będzie, jeśli maksymalnie ograniczysz ryzyko zachorowania. W tym celu powinieneś przede wszystkim świadomie wzmacniać swoją odporność, na przykład poprzez stosowanie na co dzień zdrowej diety oraz odpowiednio dobranych suplementów. Należy także unikać sytuacji, które mogą osłabiać działanie układu immunologicznego, a więc na przykład nagłych zmian temperatury czy przegrzewania organizmu. To ważne, zwłaszcza w przypadku najmłodszych, którzy często mają na sobie zbyt wiele warstw ubrań, nieadekwatnych do temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym przebywają.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel