Sucha skóra – przyczyny i metody pielęgnacji

2023-08-23
Sucha skóra – przyczyny i metody pielęgnacji

Łuszczenie, swędzenie, podkreślenie zmarszczek – to tylko niektóre objawy, które pojawiają się u osób z suchą skórą. Szacuje się, że taki stan może występować nawet u 10% dorosłych. Wbrew pozorom taki problem może mieć różne przyczyny, także zdrowotne. Sprawdź, skąd się bierze, jak z nim walczyć oraz jakie kremy do skóry suchej (twarzy i ciała) najlepiej stosować. Tłumaczy specjalista z apteki internetowej Tabletka.pl.

 

Dlaczego skóra jest sucha?

Całkowicie zdrowa skóra jest gładka, jednolita, lekko błyszcząca i jędrna. Nie ma również takich niedoskonałości jak wypryski, pajączki czy odstające skórki. To możliwe m.in. dzięki odpowiedniemu zachowaniu bariery hydrolipidowej. Większość osób zmaga się jednak z problemami, dlatego idealna cera to rzadkość.

Sucha skóra zwykle charakteryzuje się łuszczeniem, świądem, pieczeniem, zmatowieniem, zaczerwienieniem czy nawet bólem. Takie objawy występują u osób w każdym wieku, które mają zaburzenia funkcji barierowych warstwy rogowej. Skóra wytwarza przede wszystkim zbyt mało sebum. Dlaczego tak się dzieje? Wśród najczęstszych przyczyn suchej skóry wymienia się:

  • uwarunkowania genetyczne,

  • naturalne procesy starzeniowe,

  • nadmierny stres,

  • czynniki zewnętrzne, np. niska/wysoka temperatura, suchość powietrza, promieniowanie UV, wiatr,

  • stosowanie niektórych leków,

  • niewłaściwą higienę i pielęgnację, np. stosowanie zbyt silnych środków myjących, tarcie skóry,

  • złą dietę, niedobory witamin i minerałów,

  • narażenie na czynniki drażniące, takie jak detergenty (np. w trakcie pracy).

Problem może występować również w przebiegu niektórych chorób, także ogólnoustrojowych. Należą do nich między innymi:

  • atopowe lub kontaktowe zapalenie skóry,

  • łuszczyca, rybia łuska,

  • cukrzyca,

  • choroby hormonalne (m.in. niedoczynność tarczycy).

Skóra sucha czy odwodniona – poznaj różnice

Chociaż skóra sucha i odwodniona najczęściej objawiają się w podobny sposób (m.in. szorstkością, utratą blasku, podkreśleniem zmarszczek, pieczeniem), są między nimi różnice. Odwodnienie wiąże się ze zbyt małą ilością wody i może dotyczyć wszystkich typów cery. To ponadto stan przejściowy, z którym łatwiej walczyć, podczas gdy suchość skóry jest najczęściej uwarunkowana genetycznie.

Inną chwilową nieprawidłowością jest przesuszenie, które pojawia się co jakiś czas i również może zostać dość szybko wyeliminowane (np. dzięki stosowaniu odpowiednich kremów i balsamów).

Jak dbać o suchą skórę?

Sucha skóra obniża jakość życia poprzez pieczenie, swędzenie, łuszczenie czy ból. To również defekt estetyczny – w końcu pojawiają się m.in. odstające skórki, bardziej widoczne zmarszczki czy utrata blasku.

Osoby borykające się z suchą skórą powinny działać na organizm dwutorowo: od wewnątrz (m.in. dzięki odpowiedniej diecie) i od zewnątrz (stosując dobre kremy i balsamy). Warto również zdiagnozować przyczynę problemu – dzięki temu znacznie łatwiej zastosować celowane leczenie.

Jeśli za złą kondycję naskórka odpowiada np. cukrzyca czy niedoczynność tarczycy, konieczne może być stosowanie odpowiednich leków i unormowanie poziomu cukru czy hormonów. 

Odpowiednia pielęgnacja

W wielu przypadkach zadbanie o codzienną pielęgnację znacznie poprawia stan skóry i pomaga przywrócić jej odpowiednie nawilżenie. Jeśli borykasz się z suchością, odwodnieniem lub przesuszeniem:

  • unikaj narażenia na szkodliwe czynniki, np. detergenty,

  • pamiętaj o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej,

  • stosuj łagodne kosmetyki przeznaczone do tego typu cery,

  • unikaj gorących kąpieli, narażenia na bardzo niską/wysoką temperaturę,

  • dbaj o odpowiednią wilgotność powietrza, często wietrz pomieszczenia,

  • wybieraj ubrania z przewiewnych, naturalnych tkanin.

To tylko część kroków, które mogą pomóc przywrócić odpowiednią barierę hydrolipidową i uniknąć dalszego wysuszenia. Pamiętaj jednak, że jeśli sucha skóra wiąże się z chorobą (np. AZS), dermatolog może zalecić Ci wiele innych działań, a czasami nawet stosowanie leków.

balsam-do-suchej-skory

Kosmetyki przeznaczone dla suchej skóry

W walce z suchą skórą stosuje się przede wszystkim emolienty, czyli dermokosmetyki z substancjami przywracającymi nawilżenie twarzy i ciała. Są dostępne m.in. w postaci kremów, balsamów czy mleczek oraz preparatów do mycia. To delikatne, ale skuteczne produkty, które dzięki odpowiednio dobranym składom nawilżają, natłuszczają, zmiękczają i zatrzymują wodę. Jednocześnie najczęściej nie podrażniają i nie uczulają.

Kremy do skóry suchej często zawierają takie składniki jak mocznik, glicerol, witaminy (głównie A i E oraz z grupy B), wodę termalną czy wosk pszczeli.

W zdrowym ciele… zdrowa skóra – zadbaj o zdrowy tryb życia

Za nadmierne przesuszenie, suchość i odwodnienie skóry mogą odpowiadać też niedobory witamin i minerałów. Najlepiej przyjrzeć się swojej diecie i zadbać o dostarczanie organizmowi wszystkich składników odżywczych. Jadłospis powinien być zbilansowany, z dużą ilością warzyw i owoców. Istotne są szczególnie produkty z witaminą A (np. marchew, jaja, nabiał) oraz witaminą E (np. orzechy, kiełki, nasiona).

Bardzo ważna jest również odpowiednia podaż kwasów omega. Warto jeść więc tłuste ryby, orzechy oraz oleje roślinne. Część osób sięga ponadto po preparaty omega 3-6-9, np. w kapsułkach.

Pamiętaj też o odpowiedniej aktywności fizycznej i śnie. W miarę możliwości unikaj także sytuacji stresowych lub naucz się walczyć z nadmierną nerwowością (np. przy pomocy technik oddechowych).

Kiedy suchość skóry wymaga konsultacji medycznej?

Silne przesuszenie, łuszczenie czy nawet pękanie i krwawienie to objawy, z którymi warto zgłosić się do dermatologa. Takie nasilenie symptomów może świadczyć m.in. o chorobie skóry. Jeśli mimo stosowania kremów i balsamów do ciała oraz wprowadzenia zdrowych nawyków suchość nie ustępuje lub wręcz postępuje, najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja ze specjalistą.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel