Zdrowy demakijaż – dlaczego jest ważny dla Twojej skóry?

2023-12-04
Zdrowy demakijaż – dlaczego jest ważny dla Twojej skóry?

Demakijaż jest pierwszym krokiem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Dzieje się tak nie bez powodu. Niedokładne oczyszczenie skóry może szybko odbić się na jej kondycji. Jaki wpływ na cerę ma demakijaż? I kiedy dokładnie należy zastosować płyn micelarny i tonik do twarzy? Sprawdź oraz zadbaj o piękny wygląd skóry.

 

Dlaczego demakijaż jest kluczowy dla zdrowia skóry?

Wiele osób nakłada każdego dnia kilka warstw kosmetyków kolorowych, takich jak: podkłady, pudry, korektory, bronzery i róże. Precyzyjne zmycie wszystkich tych preparatów jest istotne nie tylko dla Twojego wyglądu i samopoczucia, ale też ze względów higienicznych. Trzeba również pamiętać, że na skórze osadzają się zanieczyszczenia, w tym pył i kurz. Powodują one zapychanie porów, a także nie pozwalają skórze oddychać. Efekt? Poszarzały koloryt, skłonność do zaskórników i zmian trądzikowych.

Codzienny demakijaż ma na celu przede wszystkim usunięcie z powierzchni skóry kosmetyków. Czy to oznacza, że nie musisz go wykonywać, jeśli nie stosujesz makijażu? Nie! Demakijaż służy także oczyszczaniu cery z zanieczyszczeń oraz innych preparatów kosmetycznych (np. pozostałości kremu z filtrem). Dlatego należy przeprowadzać go, nawet jeśli nie nosisz make-upu. I co ważne, kosmetyki do demakijażu stosuje się również na skórze szyi i dekoltu, która potrzebuje takiej samej pielęgnacji, jak twarz.

Kosmetyki do demakijażu – co warto wiedzieć?

Kolorowe kosmetyki mają tłustą konsystencję. Razem z wydzielanym przez skórę łojem, a także osadzającymi się na cerze zanieczyszczeniami, tworzą warstwę, której zmycie nie jest możliwe przy pomocy samej wody. Potrzebne są do tego odpowiednie, rozpuszczające makijaż preparaty. Trzeba też pamiętać, że kosmetyki do demakijażu nie mogą naruszać bariery hydrolipidowej. Pozbawiony ochrony naskórek stanie się przesuszony i ściągnięty.

Wybierając produkty do usuwania makijażu, należy sugerować się m.in. rodzajem make-upu. Nie każdy preparat poradzi sobie bowiem z kosmetykami wodoodpornymi. Jeśli ich używasz, upewnij się więc, że wybrane mleczko lub płyn, będzie w stanie je rozpuścić. Jakie są rodzaje preparatów do demakijażu? Do wyboru masz mleczka, emulsje, płyny micelarne, toniki oraz olejki.

Kolejna kwestia to rodzaj cery. Każdy typ skóry posiada inne potrzeby, które trzeba uwzględnić, dobierając zarówno serum do twarzy, jak i preparaty do demakijażu. Jak ma to wyglądać w praktyce?

  • cera sucha potrzebuje nawilżenia, kosmetyk nie może działać odwadniająco na naskórek, dlatego dobrym wyborem mogą być olejki oraz delikatne mleczka o właściwościach kojących;

  • cera normalna jest najmniej wymagająca, co nie oznacza, że nie trzeba o nią dbać, do jej oczyszczenia wykorzystuje się lekkie produkty, takie jak płyny micelarne, trzeba za to unikać kosmetyków silnie matujących;

  • cera mieszana potrzebuje równowagi, w czym mogą pomóc nietłuste emulsje i tonik do twarzy bez dodatku alkoholu;

  • cera tłusta jest narażona na zaskórniki i krosty, ale zbyt agresywne oczyszczanie może ją odwonić, przy demakijażu sprawdzą się więc lekkie płyny i żele, a złym pomysłem będą ciężkie, zapychające pory mleczka.

Spore znaczenie ma skład kosmetyku, który powinien być pozbawiony alkoholu (może wysuszać cerę). Na wyjątkowe okazje lepiej zostawić też chusteczki do demakijażu – zazwyczaj zawierają silne detergenty.

Zdrowy_demakijaz

Etapy idealnego demakijażu

Podczas usuwania make-upu znaczenie ma nie tylko rodzaj stosowanego produktu, ale też sposób jego aplikacji oraz kolejność wykonywania poszczególnych czynności. Kiedy zaopatrzysz się już w kosmetyki do demakijażu, pamiętaj, aby rozpocząć zmywanie zanieczyszczeń od następujących obszarów:

  • oczy – skóra wokół oczu jest znacznie delikatniejsza, dlatego upewnij się, że wybrany preparat może być stosowany na powiekach, a po nasączeniu nim wacika przyłóż go do oczu i przytrzymaj przez pół minuty (w tym czasie rozpuści cienie i tusz);

  • twarz – usuwaj makijaż przy pomocy wacika nasączonego kosmetykiem (jeśli stosujesz olejek, nałóż go palcami), wykonuj koliste ruchy, bez nadmiernego pocierania;

  • szyja i dekolt – postępuj tak samo z kolejnymi partiami, oczyszczając skórę do momentu, aż waciki pozostaną czyste;

  • żel lub pianka do mycia twarzy – przemyj twarz produktem, który używasz na co dzień;

  • tonik do twarzy – przetrzyj skórę tonikiem, aby przywrócić jej odpowiednie pH.

Na koniec nałóż serum i krem pielęgnacyjny na noc lub na dzień.

Popularne techniki demakijażu

Demakijaż nie polega tylko na przecieraniu skóry wacikiem. Jego skuteczność zależy także od zastosowanej techniki. Sposoby, które możesz wypróbować to m.in.:

  • zmywanie tuszu do rzęs pionowymi ruchami od nasady, po same końce,

  • demakijaż górnych powiek od nosa do skroni,

  • usuwanie zanieczyszczeń z dolnych powiek od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka.

Kosmetyki do makijażu potrzebują czasu, aby zadziałać. Dlatego, zamiast mocno pocierać nimi twarz, lepiej przyłożyć nasączony wacik i pozostawić go na chwilę. Nieco inaczej wygląda zmywanie makijażu olejkiem. Takiego produktu nie nakładaj wacikiem, ale palcami. Po dokładnym wmasowaniu produktu zmyj go wodą i przejdź do oczyszczania twarzy żelem lub pianką do mycia.

Skutki niewłaściwego demakijażu dla skóry

Co się stanie, jeśli zapomnisz o zmyciu makijażu przed pójściem do łóżka? Pobudka może być niezbyt przyjemna. Cera często reaguje natychmiast poprzez zaczerwienienie, opuchnięcie i zmianę kolorytu. Regularny, niewłaściwy demakijaż czasami prowadzi do poważniejszych konsekwencji, takich jak pojawienie się krostek i wykwitów trądzikowych, zwiotczenie skóry oraz przyspieszenie procesu starzenia. Dlatego warto wpisać demakijaż w swój codzienny harmonogram oraz zaopatrzyć się w odpowiednie produkty, czyli płyny, żele, mleczka, toniki i serum do twarzy.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel