Balsamy do skóry atopowej – jak pielęgnować skórę z atopią

2023-09-27
Balsamy do skóry atopowej – jak pielęgnować skórę z atopią

Osoby ze skórą atopową muszą mieć świadomość tego, że ma ona bardzo specyficzne potrzeby. Jeśli nie zadbasz o właściwą pielęgnację, jej kondycja może bardzo szybko się pogorszyć. Pojawią się na niej swędzące, trudne do wygaszenia zmiany. Warto zatem zadbać o profilaktykę i zmniejszyć ryzyko takich problemów. Kluczem do sukcesu są odpowiednio dobrane kosmetyki, takie jak balsamy do ciała na atopowe zapalenie skóry. Przeczytaj, na co zwracać uwagę, a czego unikać, aby skóra odwdzięczyła się zdrowym, pięknym wyglądem.

 

Co to jest atopowe zapalenie skóry (AZS)

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba autoimmunologiczna, której przyczyny nie są wciąż do końca znane. Zwykle wskazuje się na kombinację czynników genetycznych, środowiskowych i immunologicznych. Objawia się występowaniem suchych miejsc na ciele, których leczenie potrafi być bardzo problematyczne. Skóra swędzi i jest nieprzyjemnie napięta, co bardzo wpływa na komfort życia chorej osoby. Charakterystyczne jest umiejscowienie tych zmian. Zazwyczaj pojawiają się w zgięciach łokci i kolan, a także na szyi, twarzy i klatce piersiowej. Częściej występują jesienią i zimą. Latem często obserwuje się samoistne wyciszenie choroby. Schorzenie ma charakter nawrotowy. Po okresach remisji zmiany często pojawiają się ponownie, w wielu przypadkach pozornie bez żadnej konkretnej przyczyny. Choroba często występuje u dzieci, ale pocieszające jest to, że wraz z wiekiem wiele osób po prostu z niej wyrasta. Zmiany pojawiają się rzadziej, są mniej zaognione, a z czasem zupełnie zanikają.

Czynniki ryzyka i przyczyny AZS

Jeśli któreś z rodziców ma problem ze skórą atopową, z dużym prawdopodobieństwem pojawi się on również u ich dzieci. Według aktualnych badań bardziej podatne na zachorowanie są także osoby mieszkające w mieście, czarnoskórzy oraz alergicy. Kolejnymi czynnikami, które mogą wpływać na zwiększone ryzyko wystąpienia AZS, są krótkie karmienie piersią oraz niewłaściwa pielęgnacja tuż po urodzeniu. W przypadku najmłodszych kosmetyki powinny być dobierane szczególnie starannie. Większość dermatologów zdecydowanie odradza stosowanie u niemowląt emolientów, jeśli nie ma takiej potrzeby.

Konkretne przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry są trudne do wskazania. Zwykle chorobę wiąże się z czynnikami genetycznymi oraz środowiskowymi. Są one jednak na tyle zróżnicowane, że jednoznacznie wskazanie tego, który zaostrza objawy AZS u konkretnej osoby, jest bardzo trudne. Jeśli nie uda się go określić, należy zadbać o leczenie objawowe i łagodzenie widocznych symptomów choroby w postaci zmian skórnych.

Dlaczego pielęgnacja skóry atopowej jest ważna?

Właściwa pielęgnacja to kluczowy element wpływający na kondycję skóry. Pozwala utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, redukuje świąd i zapobiega pojawianiu się kolejnych zmian. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku regularność. Nawet jeśli stan skóry chwilowo się poprawił, nie należy rezygnować ze stosowania balsamów i emolientów do kąpieli. Najlepszym wyborem będą produkty przeznaczone specjalnie do skóry atopowej i uwzględniające jej szczególne potrzeby.

Jeśli zmiany się już pojawią, mogą skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie, zwłaszcza w przypadku dzieci. Uciążliwe, trudne do ukojenia swędzenie utrudnia skupienie się na innych czynnościach. Może powodować również problemy ze snem. Nieustanne drapanie może pociągać za sobą również inne konsekwencje. Rozdrapane drobne ranki są podatne na zakażenia bakteryjne i grzybicze, które powodują dalsze pogarszanie stanu skóry i często wymagają stosowania antybiotyków czy sterydów.

pielegnacja_skory_z_AZS

Czego unikać przy AZS?

Warto mieć świadomość, że skóra z AZS jest bardzo wrażliwa i skłonna do podrażnień. Ważne, by do jej pielęgnacji nie stosować przypadkowych kosmetyków, zawierających w swoim składzie potencjalnie drażniące substancje, które mogą zaostrzyć objawy choroby. W podobny sposób należy dobierać również detergenty i środki piorące. Im bardziej naturalne, tym lepiej. W okresie zaostrzenia choroby należy zadbać o odpowiedni dobór ubrań. Szorstkie tkaniny oraz wełna mogą dodatkowo zaostrzać świąd, a sztuczne materiały wzmagają wytwarzanie potu, co sprzyja rozwojowi bakterii. Chorzy powinni również w miarę możliwości unikać stresu. Kolejne czynniki, które wpływają na zwiększone ryzyko wystąpienia objawów AZS to różnego rodzaju infekcje oraz kontakt z alergenami, na przykład pyłkami roślin czy roztoczami. 

Tajniki właściwej pielęgnacji skóry z AZS

Specjalistyczne kosmetyki przy regularnym stosowaniu zapewniają skórze prawidłowy poziom nawilżenia. W przypadku zaognionych zmian czasem zaleca się nakładanie grubej warstwy emolientu, a następnie zabandażowanie zmienionego chorobowo miejsca w celu lepszej absorpcji składników natłuszczających. Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków to nie jedyny element, który wpływa na dobrą kondycję osób cierpiących na atopię. Powinny one również unikać zbyt długich i gorących kąpieli. Lepszym wyborem będzie szybki chłodny prysznic. Pozwoli pozbyć się martwego naskórka i zanieczyszczeń, jednocześnie nie podrażniając. Ważne też, by pozostawać pod stałą kontrolą lekarzy, zarówno dermatologa, jak i alergologa. Specjaliści pomogą w doborze właściwej pielęgnacji i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Balsamy do ciała na atopię – na co zwracać uwagę

Aby mieć pewność, że balsamy do ciała na atopię będą dobrze spełniały swoją funkcję, przy ich doborze musisz uwzględnić kilka czynników. Kluczowe znaczenie ma skład kosmetyków. Obowiązuje zasada – im krótszy, tym lepszy. W zdecydowanej większości przypadków oznacza to, że nie zawiera zbędnych składników, takich jak barwniki czy aromaty, które często mają działanie drażniące. Najlepszym wyborem będą preparaty dedykowane chorym na AZS i dostępne w aptekach dermokosmetyki. 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel