Jak pozbyć się siniaków? Przegląd najlepszych metod i środków

2024-05-07
Jak pozbyć się siniaków? Przegląd najlepszych metod i środków

Uderzenie o twardy przedmiot powoduje objawy skórne w postaci nieestetycznych sińców, które mają różne kolory i znikają przeważnie po kilku dniach. Niekiedy jednak powstają z błahych przyczyn, np. mocniejszego dotknięcia, co może być objawem niedoborów spowodowanych niewłaściwą dietą. Zastanawiasz się, czy tabletki i inne preparaty na siniaki są skuteczne? Przeczytaj tekst i znajdź rozwiązanie swojego problemu!

Czym są siniaki i dlaczego powstają?

Nieestetyczne, lecz stosunkowo mało bolesne krwiaki to przebarwienia skórne w różnych odcieniach, które pojawiają się na ciele w momencie powstania uszkodzeń w obrębie naczyń krwionośnych. Do takich sytuacji dochodzi zazwyczaj w wyniku drobnych lub bardziej intensywnych urazów, takich jak uderzenie nogą o kant mebla czy mocne ściśnięcie trwające przez dłuższą chwilę. Siniaki mają różne kolory od zielono-niebieskiego po czerwono-żółty. Do czynników powodujących ich częstsze występowanie należy m.in.:

  • przyjmowanie tabletek bazujących na aspirynie i warfarynie,

  • niedobory witamin C i K oraz niektóre choroby krwi (np. hemofilia),

  • podeszły wiek (cieńsza skóra i mniej elastyczne naczynia krwionośne).

Domowe sposoby na szybkie zniwelowanie siniaków

Mimo że krwiaki nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla Twojego zdrowia, bywają niekiedy sygnałem pojawienia wymienionych wyżej niedoborów, a także niektórych chorób. Przede wszystkim jednak wyglądają nieestetycznie, dlatego warto znać sposoby, mogące pomóc w obniżeniu widoczności takich przekrwień. Na rynku występują preparaty na siniaki, np. w formie tabletek. Masz do dyspozycji też domowe metody, które od wieków są stosowane w takich sytuacjach, więc nie zaszkodzi ich wypróbować, zwłaszcza że są tanie i bezpieczne. 

Chłód – pierwsza pomoc przy siniakach

Uszkodzenia naczyń krwionośnych są przez wiele osób neutralizowane za pomocą zimnych okładów. Czy taki sposób działa również na siniaki? W wielu przypadkach rzeczywiście masz szansę zauważyć ograniczenie ich widoczności. Dlaczego tak się dzieje? W momencie przyłożenia do krwiaka chłodnego kompresu następuje automatyczne zwężenie naczynek, a tym samym ograniczenie dopływu krwi do tkanek. Niska temperatura podobnie działa na obrzęki, dlatego warto mieć w zamrażarce gotowy do użycia wkład żelowy, tak na wszelki wypadek!

Naturalne okłady redukujące obrzęk

Nie musisz inwestować w gotowe wkłady chłodzące z żelem, aby neutralizować krwiaki na swojej skórze. Masz do wyboru także naturalne okłady. Niekiedy są to zwykłe artykuły spożywcze, które goszczą w Twojej kuchni i zawierają w składzie substancje przeciwzapalne, na których bazują preparaty, czy nawet tabletki na siniaki i redukcję obrzęków. W walce z nieestetycznymi zmianami na skórze możesz wykorzystać m.in.:

  • przekrojonego ziemniaka,

  • liść kapusty białej,

  • zimny olej kokosowy,

  • schłodzoną torebkę zielonej herbaty, 

  • wacik nasączony octem jabłkowym. 

Zioła i olejki wspomagające gojenie

Przebarwienia skórne to problem, z którymi ludzie zmagają się od zawsze. Na przestrzeni wieków stosowano na nie różnego rodzaju mieszanki ziołowe, które są wypełnione substancjami przeciwzapalnymi i przyspieszającymi gojenie się ran. W neutralizacji widoczności siniaków może okazać się pomocny okład z wacika nasączonego w naparze przyrządzonym z arniki, rumianku, szałwii czy tymianku. Alternatywnym rozwiązaniem są olejki eteryczne. Na uwagę zasługuje zwłaszcza preparat miętowy lub z drzewa herbacianego. 

preparaty_na_siniaki_tabletka

Farmakologiczne metody leczenia siniaków

Współczesna farmakologia daje rozwiązania na wiele problemów skórnych, w tym na nieestetyczne krwiaki. Maści i tabletki na siniaki, które przeważnie sprzedawane są bez recepty, mogą bazować na naturalnych ziołach i innych składnikach roślinnych, a także na substancjach syntetycznych. Pamiętaj jednak, że takie preparaty trzeba przyjmować po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Poświęć też chwilę na lekturę ulotki, w której zawsze wymieniane są przeciwwskazania oraz niepożądane skutki uboczne stosowania produktów. 

Kremy i maści z arniką

Jedną z substancji, jaką mają w swoim składzie niektóre tabletki na siniaki, jest arnika. Ta roślina z rodziny astrowatych dodawana jest też do maści oraz kremów, które nakładasz bezpośrednio na miejsce wystąpienia obrzęku. Stanowi ona źródło helenaliny, która ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także flawonoidy, czyli związki chemiczne wykazujące działanie antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne. Preparaty z arniką zawierają również tymol i karotenoidy. 

Maści kremy i żele do stosowania miejscowego bazują nie tylko na arnice. Takie preparaty na siniaki często składają się też z witaminy K, która odgrywa istotną rolę w krzepnięciu krwi, a także w syntezie białek odpowiedzialnych za ten proces. Częstym dodatkiem jest również heparyna, popularny antykoagulant, który z kolei ogranicza tę krzepliwość, tym samym rozrzedzając krew. 

Preparaty z witaminą K i heparyną

Niektóre preparaty na obrzęki i krwiaki, mogą przynieść poprawę w eliminacji zmian skórnych. Jednym z takich produktów na siniaki jest spray chłodzący, którym spryskujesz bezpośrednio stłuczone miejsce. Zawarte w nim alkohole i mentole działają podobnie jak zimny kompres żelowy. 

Nowoczesne technologie w leczeniu siniaków

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej niekiedy są stosowane przez osoby zmagające się z obrzękami. W neutralizacji nawracających siniaków wykorzystywana jest przede wszystkim fototerapia z użyciem światła czerwonego (do głębszej penetracji tkanek) i niebieskiego (o właściwościach przeciwzapalnych). Innym rozwiązaniem jest laseroterapia niskoenergetyczna lub zabieg z ultradźwiękami. 

Kiedy udać się do lekarza?

Na Twojej skórze pojawiają się krwiaki – regularnie i praktycznie bez przyczyny? Zmagasz się dodatkowo z osłabieniem, obniżonym nastrojem i innymi, nowymi dolegliwościami? Warto udać się na konsultacje do lekarza, który znajdzie przyczynę nawracających siniaków, wdroży odpowiednią terapię i ewentualnie przepisze tabletki, które uśmierzą nieprzyjemne dolegliwości.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
pixel