Koronawirus - czy jest powód do paniki?

2020-03-29
Koronawirus - czy jest powód do paniki?
SARS-COV-2, tak nazywa się wirus, który spowodował paraliż niemal całego świata.

Ale czy naprawdę jest powód do paniki?

Niewątpliwie każda możliwość zachorowania powinna wyczulić każdego z nas i zmusić do zastanowienia się nad bezpieczeństwem naszych rodzin oraz nas samych. Nie inaczej jest z chorobą COVID-19 wywoływaną przez tzw. koronawirusy, a precyzyjnie przez SARS-COV-2

Skąd w nas tyle strachu? Czy jest on uzasadniony? Boimy się - jako cała ludzkość- tego, czego jeszcze dobrze nie poznaliśmy. Podobnie jest z chorobą wywoływaną przez wspomniany wcześniej wirus. Wirusy, to niewielkie cząstki zakaźne infekujące wszystkie formy życia, niezdolne do namnażania się poza komórką gospodarza. Właściwie nie są nawet organizmami. Składają się z pojedynczej nici RNA lub DNA i płaszcza białkowego. Ich namnażanie jest możliwe jedynie przy wykorzystaniu "maszynerii" żywiciela. Rzecz ciekawa, że wirusom nie zależy na zabiciu gospodarza. To bardzo istotna informacja.

Omawiany przez nas koronawirus stosunkowo niedawno pokonał barierę gatunkową, stąd jest tyle obaw, bo nie wiemy do końca jakie konsekwencje może mieć wywoływana przez nie choroba. Ale z drugiej strony nie jest to pierwszy przypadek, jaki jest nam znany. Czy w takim razie mamy powód do paniki? Zdecydowanie NIE. Są natomiast powody do dużej ostrożności! COVID-19, to choroba, którą część z nas może przejść bezobjawowo. Jednak są grupy ryzyka, dla których może ona być wręcz niebezpieczna. Podobnie z resztą jak wiele innych chorób, gdzie objawem lub powikłaniem może być chociażby zapalenie płuc.

Jak się chronić?Stosuj się do wszystkich wskazówek odpowiednich instytucji i lokalnych władz. Zachowaj dużo rozsądku, gdy słyszysz o drastycznych przypadkach zakażonych. Nie zawsze są prawdziwe, a często są wyolbrzymione.

Jak się leczyć, gdy podejrzewam zakażeniePrzede wszystkim skorzystaj z zalecanej pomocy medycznej. Samemu nie szukaj leków, bo ich zwyczajnie nie ma. Tak samo jak szczepionki> tak przynajmniej było na moment pisania tego artykułu. Możesz jednak odpowiednio zadbać o swoją kondycję i wzmocnić odporność. Preparaty takie jak Esberitox N mogą podnieść gotowość Twojego organizmu na atak różnych drobnoustrojów. Warto jednak szukać leków, nie preparatów spożywczych, które często udają leki sugestywną reklamą lub opakowaniem. Nie myśl, że im więcej tabletek łykniesz, tym lepiej. Wybierz zaufane produkty.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
Polecane
pixel